Nowa KRRiT w styczniu?

Minister Skarbu Aleksander Grad oświadczył, że TVP i Polskie Radio nie będą prywatyzowane. Dodał, że Telewizja Polska wymaga zmian wewnętrznych.

„Dzisiaj jest taka sytuacja, że Minister Skarbu Państwa zgodnie z kodeksem spółek handlowych powinien nadzorować spółkę Skarbu Państwa, w której ma sto procent udziałów. Natomiast ustawa o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji jest tak skonstruowana, że właściwie Minister Skarbu może w tej spółce niewiele” – powiedział Grad. Minister Skarbu jako Walne Zgromadzenie Spółki TVP SA zwrócił się do Rady Nadzorczej o zlecenie audytu zewnętrznego dotyczącego wielu obszarów działalności telewizji publicznej. Jednocześnie zwrócił się do Zarządu spółki o przedstawienie szeregu informacji z jej działalności. Kontrola ma dotyczyć m.in. zawartych w tym roku umów o pracę oraz finansowania programów „Przebojowa noc” i „Gwiazdy tańczą na lodzie”.

Andrzej Urbański, prezes Zarządu TVP, wydał oświadczenie, w którym czytamy m.in.: „Wierzę, że zlecony audyt będzie służył temu, by Minister Skarbu Państwa wspierał TVP w jej wysiłkach zmierzających do utrzymania pierwszoplanowej roli na polskim rynku audiowizualnym oraz wspierał proces jej przechodzenia z analogowego na cyfrowy system nadawania”.

PO w styczniu chce przedstawić Sejmowi projekt nowelizacji ustawy o KRRiT, który zakłada m.in. zwiększenie liczby członków Rady do siedmiu. Trzech powoływałby Sejm, a po dwóch Senat i Prezydent. Nowelizacja zakłada także przekazanie uprawnień do wydawania koncesji Urzędowi Regulacji Elektronicznej. Rada ma przeprowadzać konkursy do rad nadzorczych i zarządów mediów publicznych. Kandydaci do KRRiT będą musieli uzyskać rekomendację m.in. któregoś ze stowarzyszeń dziennikarskich. Zgodnie z projektem zredukowane też zostaną wynagrodzenia członków KRRiT, otrzymywaliby oni pensje w wysokości połowy uposażenia podsekretarza stanu, czyli około 5 tys. złotych miesięcznie.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

W telewizji