Do tej pory sympatycy Teatru Telewizji, chcąc przypomnieć sobie starsze przedstawienie, skazani byli na ewentualne powtórki. Dzięki kolekcji „Kocham Teatr” mogą je obejrzeć w każdej chwili
W tej kolekcji ukażą się nie tylko płyty DVD z telewizyjną wersją przedstawienia. Do każdej pozycji zostanie dołączony również pełny tekst dramatu w wydaniu książkowym. Wydawca serii „Kocham Teatr” podkreśla, że niejednokrotnie będzie to pierwsze polskie wydanie tekstu sztuki.
Nie tylko Złota Setka
Co prawda Teatr TV ma mniejszą publiczność niż telewizyjne seriale, ale nawet jeżeli spektakl ogląda tylko 3 proc. widzów, oznacza to około miliona osób. Takiej publiczności nie ma żadna scena „na żywo”.
Wszystko zaczęło się w listopadzie 1953 roku, kiedy na antenie znalazło się pierwsze teatralne widowisko, przygotowane specjalnie dla telewizji. Od tego czasu powstało kilka tysięcy przedstawień. Spektakle tzw. Złotej Setki, najlepsze i najważniejsze, stały się zaczątkiem Narodowej Wideoteki Teatru Telewizji. Kasety wideo z tymi spektaklami znajdują się w Zakładzie Zbiorów Dźwiękowych i Audiowizualnych Biblioteki Narodowej. Niektóre z nich można było kupić na kasetach VHS.
Na początku roku Telewizja Polska wydała samodzielnie na płytach DVD kilka cieszących się rekordową oglądalnością przedstawień Sceny Faktu Teatru Telewizji. Znalazła się wśród nich m.in. głośna „Inka 1946”, „Norymberga”, „Góra Góry” czy „Śmierć rotmistrza Pileckiego”. W czerwcu wydawnictwo „Elipsa” rozpoczęło wydawanie nowej serii telewizyjnych przedstawień. W kolekcji „Kocham Teatr” znajdą się nie tylko spektakle, które zdobyły uznanie krytyki, ale i te, które cieszyły się największym powodzeniem wśród widzów. Wydawnictwo zapowiada, że przedsięwzięcie obliczone jest na kilka lat. Co miesiąc w księgarniach będzie można kupić jeden nowy tytuł. Łącznie na DVD ukaże się kilkadziesiąt pozycji.
Zaczęło się od Antygony
Kolekcję otwiera „Antygona w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego. Antyczna tragedia Sofoklesa, przeniesiona do zamieszkanego przez bezdomnych parku na dolnym Manhattanie, nabiera wymiaru okrutnej tragifarsy. W przedstawieniu wystąpili Anna Dymna, Jerzy Trela i Jan Peszek. W lipcu pojawił się w sklepach „Ożenek” Mikołaja Gogola z Anną Seniuk, Zbigniewem Zamachowskim i Krzysztofem Globiszem, w reżyserii Jerzego Stuhra. Przedstawienie miało telewizyjną premierę w 2001 roku. Gogolowska satyra w interpretacji wybitnych aktorów współczesnych stała się raczej tragikomedią, a klasyka okazała się zaskakująco współczesna. Jerzy Stuhr w swojej inscenizacji uświadomił widzom, że chociaż „Ożenek” skrzy się dowcipem i humorem, to tak naprawdę jest komedią dość smutną. Komedią o tęsknocie za miłością i tchórzliwej ucieczce przed nią, o braku zaufania, niemożności otwarcia się przed innymi, związania się z drugą osobą i przyjęcia odpowiedzialności za ten związek.
W sierpniu kolejna teatralna premiera na DVD. To zrealizowana w 1979 roku adaptacja „Igraszek z diabłem” Jana Drdy w reżyserii Tadeusza Lisa. Należy do najzabawniejszych przedstawień w całej historii Teatru TV. Pomysłowo zrealizowana, w świetnej obsadzie, perfekcyjnie wykorzystuje wszelkie dostępne wówczas telewizyjne środki techniczne. Wystąpili w niej m.in. Marian Kociniak, Krzysztof Kowalewski i Marek Kondrat. We wrześniu ukaże się w sprzedaży „Operetka” Witolda Gombrowicza, następnie „19 południk” w reżyserii Juliusza Machulskiego, w listopadzie „Mąż i żona” Aleksandra Fredry w reżyserii Bohdana Korzeniowskiego, w grudniu „Krawiec” Sławomira Mrożka, a w styczniu przyszłego roku „Kartoteka” Tadeusza Różewicza w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Elegancko i starannie wydane tomiki wraz z płytą mogą stać się ozdobą zbioru każdego miłośnika teatru.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Edward Kabiesz