Nie bójcie się tłumów i przyjedźcie na beatyfikację Jana Pawła II – zachęca ks. Sławomir Oder. Do końca lutego udział w beatyfikacji zgłosiło tylko 11 tys. Polaków.
Na dwa miesiące przed tym wydarzeniem więcej jest organizacyjnych znaków zapytania niż odpowiedzi. Znając włoski styl pracy, nie trzeba się obawiać organizacyjnej klapy. Rzym nieraz musiał zmierzyć się z setkami tysięcy pielgrzymów, nie tylko w czasie pogrzebu Jana Pawła II.
Czuwanie i beatyfikacja
Uroczystości rozpoczną się w sobotę 30 kwietnia wieczorem czuwaniem modlitewnym na antycznym stadionie Circo Massimo (od godz. 20.00 przygotowanie, a od 21.00 do 22.30 modlitwa). Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Może pomieścić wielu ludzi, znajduje się w centrum miasta, można więc tam łatwo dojść pieszo, tuż obok jest też stacja metra. Wigilia czuwania będzie połączona z modlitwą różańcową, podczas której rozważane będą wprowadzone przez Jana Pawła II tajemnice światła. Planowane jest połączenie z pięcioma sanktuariami na całym świecie, w tym z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Z zebranymi, dzięki połączeniu wideo, modlić się będzie Benedykt XVI. Na stadionie ustawione zostaną telebimy, na których następnego dnia będzie można oglądać przebieg liturgii beatyfikacyjnej. Po zakończeniu wigilii modlitewnej do dyspozycji pielgrzymów pozostaną otwarte kościoły znajdujące się w centrum historycznym, w tym kościół polski.
Sprawowana przez Benedykta XVI Msza beatyfikacyjna na Placu św. Piotra rozpocznie się o godz. 10. Poprzedzi ją modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. Na liturgię nie ma żadnych wejściówek (Watykan ostrzega przed oszustami sprzedającymi bilety!), obowiązuje zasada pierwszeństwa. Każdy z pielgrzymów będzie musiał przejść przez kontrolę bezpieczeństwa, przypominającą te przeprowadzane na lotnisku. Nie wolno wnosić ostrych narzędzi ani płynów. Woda będzie rozdawana przez służby porządkowe. Bramki zostaną otwarte o godz. 5.30. Na Placu św. Piotra i prowadzącej do niego szerokiej alei via della Conciliazione może się zmieścić 250 tys. ludzi. Tam oraz obok Zamku Anioła zostaną ustawione telebimy. Planuje się też ich ustawienie niedaleko Schodów Hiszpańskich w pobliżu Piazza del Popolo. Przybyli z całego świata księża nie mogą przyłączyć się do koncelebry liturgii beatyfikacyjnej. Sprawować ją będą z papieżem tylko kardynałowie.
Po Mszy św. trumna św. z ciałem Jana Pawła II zostanie wystawiona w bazylice watykańskiej. Będzie się można modlić przy niej już w niedzielę po południu. Watykan przewiduje, że wystawienie potrwa tydzień. Do bazyliki zostaną przygotowane specjalne trasy dojścia. Nie ma informacji, czy bazylika będzie otwarta także w nocy. W poniedziałek 2 maja na Placu św. Piotra zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna (o godz. 10.30). Wciąż nie wiadomo, czy zostanie zorganizowany specjalny sektor dla niepełnosprawnych.
Radio Watykańskie we współpracy z Polskim Radiem przeprowadzi transmisje w języku polskim z uroczystości beatyfikacyjnych. Transmisje będą słyszalne w Rzymie na falach ultrakrótkich o częstotliwości 93.3 MHz, warto więc zabrać ze sobą odbiorniki radiowe. Podawane będą też praktyczne informacje z ostatniej chwili.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Beata Zajączkowska, dziennikarka Radia Watykańskiego