Za cenę krwi

Stubla, górska wioska w Kosowie, nazywana jest małym Watykanem. To dlatego, że z tej zaledwie 3-tysięcznej parafii pochodzi aż 70 żyjących obecnie duchownych – 23 księży i 47 sióstr zakonnych.

To chyba rekord w skali Kościoła na całym świecie. Skąd takie bogactwo powołań w małej parafii, zagubionej gdzieś w górach, na pograniczu muzułmańskiego Kosowa i prawosławnej Macedonii? W miejscu, w którym chrześcijaństwo było prześladowane najpierw przez muzułmańską Turcję, a potem przez komunistyczne władze Jugosławii?

Cofnijmy się do roku 1846. Tereny te należą wówczas do imperium tureckiego. Jego muzułmańskie władze wprowadzają prawo, nakazujące zadeklarowanie przez jego mieszkańców swojej religii. Miejscowy proboszcz, franciszkanin o. Anton Maroević oraz około 170 jego parafian ze Stubli i okolicznych wiosek przyznają się do religii katolickiej.

Są za to spętani i pędzeni pieszo do Anatolii, czyli w głąb imperium tureckiego. Kobiety i mężczyźni, starcy i dzieci. Tylko proboszcz Maroević dla upokorzenia i spotęgowania bólu zostaje na czas „podróży” przywiązany pod brzuchem konia.

Ich męczeństwo nie pozostaje niezauważone. W tej sprawie interweniują dyplomacje Francji i Austrii. W 1848 roku ich starania przyniosły efekty. Niestety, nie wszyscy dotrwali do tego momentu. Do domów wraca już tylko mniej niż połowa męczenników.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jarosław Dudała