Rozmowa z nowo wyświęconym arcybiskupem koadiutorem Lwowa Mieczysławem Mokrzyckim
Beata Zajączkowska: Przy okazji nominacji na arcybiskupa koadiutora Lwowa pojawiły się pytania: skąd ta Ukraina i gdzie te ukraińskie korzenie księdza arcybiskupa Mieczysława?
Abp Mieczysław Mokrzycki: – Archidiecezja lwowska jest moją archidiecezją, w której się urodziłem, wychowałem, w której dojrzewało moje życie chrześcijańskie. W Łukawcu, czyli w mojej rodzinnej parafii, przyjąłem chrzest, bierzmowanie, Pierwszą Komunię Świętą, tam też odprawiłem Mszę św. prymicyjną. W prokatedrze w Lubaczowie przyjąłem święcenia kapłańskie z rąk ks. bp. Mariana Rechowicza.
(Administracja apostolska w Lubaczowie powstała w 1946 r. z części archidiecezji lwowskiej, która pozostała w granicach państwa polskiego – przyp. red.). Stąd te moje korzenie ukraińskie. Jest to moja diecezja, którą poznałem poprzez moje wychowanie chrześcijańskie, a najbardziej poprzez formację w seminarium. Kapłani archidiecezji lwowskiej byli przełożonymi w naszym seminarium i oni właśnie przekazywali mi całe dziedzictwo bł. Jakuba Strzemię tej archidiecezji.
Czy to, co Ksiądz wyniósł z domu, pomogło w byciu kapłanem?
– Tak. Byliśmy rodziną wielodzietną, było nas 4 braci, 2 siostry. Warunki w domu nie były bardzo wygodne. Wychowywała nas także praca. To nas bardzo jednoczyło, byliśmy bardzo ze sobą zżyci. Jedni drugim pomagali, starali się zawsze przyjść z pomocą, z dobrym przykładem. Kształtowaliśmy się nawzajem przez wspólne rozmowy czy zwracanie uwagi.
Był Ksiądz Arcybiskup sekretarzem dwóch papieży – Jana Pawła II i Benedykta XVI. Czego się Ksiądz Arcybiskup od nich nauczył?
– Papieże są biskupami Rzymu i od nich nauczyłem się duszpasterstwa. Jan Paweł II żył diecezją rzymską, jej sprawy były mu bardzo bliskie. Zawsze troszczył się o wszystkich wiernych, o seminarium. Chciał, aby były szerzone różne organizacje i związki. Także sprawy rodziny, młodzieży były mu bardzo bliskie. Starał się nawiązywać kontakty z nimi poprzez kard. Ruiniego. Często odwiedzał też parafie. I tego duszpasterstwa biskupa nauczyłem się bardzo od naszego Ojca Świętego, ale także od obecnego Papieża.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Beata Zajączkowska, dziennikarka Radia Watykańskiego