Watykan. Pamiętne wezwanie z początków pontyfikatu „Nie lękajcie się!”, Jan Paweł II aż trzykrotnie powtórzył w swym ostatnim liście apostolskim „Szybki rozwój”.
Adresowany jest on do ludzi odpowiedzialnych za media. Do dziennikarzy zaapelował, by nie bali się mówić prawdy i by służyli dobru. Dokument wpisuje się w obchody 40. rocznicy ogłoszenia soborowego dekretu „Inter mirifica”, poświęconego środkom przekazu.
„Jeśli media będą działały w służbie porozumienia między narodami, będą stanowiły potężny i pozytywny zasób; jeśli będą wykorzystywane jako pożywka do siania nienawiści i konfliktów, będą niszczycielską bronią” – stwierdza Jan Pa-weł II. Najbardziej medialny papież w historii Kościoła nie demonizuje mediów. Podkreśla, że są to „wspaniałe rzeczy”, które otwierają „opatrznościowe możliwości”, także dla Kościoła.
Stąd zachęta, by z nich korzystać mądrze, ale bez lęku. Jednocześnie Papież nie ukrywa, że media mogą manipulować faktami i tworzyć wirtualną rzeczywistość. Prowadzi to do paradoksalnych sytuacji, w których człowiek zamiast być centrum i celem, staje się raczej odbiorcą przekazu, mającego zrealizować określone interesy ekonomiczne, polityczne czy ideologiczne. Stąd apel o pluralizm w mediach, który jest kodem genetycznym każdej demokracji.
– Środki społecznego przekazu osiągnęły tak wielkie znaczenie, że dla wielu stały się głównym punktem odniesienia i inspiracji w postawach indywidualnych, rodzinnych i społecznych – mówił w czasie prezentacji dokumentu przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Środków Społecznego Przekazu. Abp John Foley podkreślił złożoność problemu, ponieważ „kultura rodzi się nie tyle z treści już przekazanych, co z samego faktu istnienia nowych metod przekazu, z technikami i językami jeszcze nie poznanymi”.
Żyjemy w czasach globalnej komunikacji, w których często jedynym „kryterium prawdziwości” staje się natarczywość i częstotliwość przekazu czy też „opinia większości”. Stąd potrzeba nie tylko kodeksu moralnego dla dziennikarzy, ale i lekcji świadomego korzystania z mediów.
Co możemy zrobić w tej sytuacji? Ludziom mediów jako drogowskazy Papież proponuje: prawdę, sprawiedliwość, wolność i odpowiedzialność. Wszystkim wskazuje drogę formacji, uczestnictwa i dialogu.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W Watykanie