Cierpliwie i z miłością

Po przeczytaniu artykułu „Katecheza na cenzurowanym” (nr 44/2008) nie mogę pozostać obojętna, gdyż jako wieloletni katecheta mam zgoła inne doświadczenia.

Zdecydowanie nie zgadzam się z twierdzeniem, iż młodzi ludzie rezygnują z katechezy w szkole. Znam wiele przypadków, gdy chłopcy i dziewczęta wracają na katechezę – po kilku miesiącach, czasem po roku. Są też i tacy, którzy zdecydowali się przyjąć wiarę katolicką. Są tacy, którzy będąc innego wyznania, uczestniczą aktywnie w katechezie, angażując się w przedsięwzięcia religijne. I są wreszcie tacy, którzy z różnych powodów nie przyjęli sakramentu bierzmowania, a teraz dojrzeli do tej decyzji i uczestniczą w spotkaniach formacyjnych na terenie szkoły. Jest cała rzesza młodych ludzi, którzy angażują się jako wolontariusze, pomagając ubogim i bezdomnym; współpracują z parafią.

Nie będę idealizować, że jest łatwo katechizować młodych ludzi, bo nie jest. Rzeczywiście kontestują niemalże wszystko, co związane z wiarą, Kościołem, wartościami i normami moralnymi. Jednak wychowawca, szczególnie zaś katecheta, winien stale mieć na uwadze, że dorastanie jest trudnym okresem. To czas niepewności i stałego napięcia. Obecnie, bardziej niż kiedyś, młodzi ludzie mają problemy z wypracowaniem silnej osobowości. Obserwuję, że dzisiejsza młodzież ma coraz słabszy „kręgosłup psychiczny”.

Nie można więc młodego człowieka zostawić w takim momencie – trudnym i pięknym zarazem. Zadaniem katechety jest poznawać sytuację egzystencjalną wychowanka i z zaangażowaniem przy nim być, wchodzić w dialog, nie krytykować, ale wskazywać drogę. Tak jak przewodnik – cierpliwie i z miłością.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dr Dorota Luber, katechetka, Mysłowice