Czy wiem, w co wierzę?

Cykl: Filary wiary - Wprowadzenie do cyklu Ktoś powiedział, że Pan Jezus nauczał dorosłych, a błogosławił dzieci. Tymczasem my w Kościele robimy dokładnie na odwrót, czyli uczymy dzieci, a błogosławimy dorosłych. Coś w tym jest.

Badania sondażowe wykonane na zlecenie „Gościa” wykazały, że część wierzących katolików ma kłopot ze zrozumieniem i akceptacją niektórych prawd wiary (omówienie ankiety nas. 22–23). Być może już dawno wyparowały nam z głowy katechetyczne formułki. Z niedzielnymi kazaniami, łagodnie rzecz ujmując, bywa różnie. Nie chcemy na naszych łamach użalać się nad poziomem wiedzy religijnej, ani tym bardziej nikogo pokazywać palcem.

Chcemy zaproponować naszym Czytelnikom cykl katechez przybliżających podstawowe prawdy wiary katolickiej. Będziemy próbowali wytłumaczyć je „po ludzku” – najlepiej, jak umiemy. Czy nam się to uda, ocenią sami Czytelnicy. Bóg i Jego tajemnice to fascynujące sprawy. Rzecz jasna, może się zdarzyć, że ktoś mówi o Bogu nudno i nieciekawie, ale sam Bóg nudziarzem z pewnością nie jest. Pisał ks. Józef Tischner: „trudność w rozumieniu wiary nie polega na tym, że wiara jest złożona, a my prości, ale na tym, że my powikłani, a wiara prosta”. Mamy nadzieję, że nasze katechezy w pigułce zachęcą Czytelników do dalszych osobistych poszukiwań, może do lektury, może do udziału w jakimś spotkaniu w parafii, a może do domowej dyskusji przy stole.

Wyznajemy wiarę w każdą niedzielę na Mszy św., od „Wierzę w Boga” rozpoczynamy Różaniec, wielu odmawia Credo w codziennym pacierzu. Pierwsze formuły wyznania wiary powstawały w pierwszych wiekach Kościoła w związku z udzielaniem chrztu. Nazywano je wtedy „symbolami wiary”. Greckie słowo symbolon oznaczało połowę przełamanego przedmiotu, który przedstawiano jako znak rozpoznawczy. Przełamaną część składano ze sobą, aby sprawdzić tożsamość tego, kto ma drugą połowę. Symbol wiary jest więc znakiem rozpoznawczym chrześcijan. Nasze katechezy będą opierały się na starożytnym Symbolu Apostolskim (II/III w.), zwanym także Składem Apostolskim.

Pójdziemy tropem wskazanym przez Katechizm Kościoła Katolickiego z roku 1992. Sięgać będziemy często do tekstów kard. Ratzingera/Benedykta XVI, który – jak tego doświadczyliśmy w czerwcu tego roku – ma niezwykłą zdolność tłumaczenia prawd wiary w sposób prosty i głęboki. Nie licząc dzisiejszego wprowadzenia, wszystkich odcinków będzie 12. Dlaczego akurat tyle? Ponieważ wyznanie wiary dzieli się tradycyjnie na 12 części, zwanych artykułami wiary. Liczba 12 nawiązuje do liczby Apostołów i jest symbolem całości wiary apostolskiej. Tak jak dwunastu Apostołów, tak dwanaście artykułów Credo można nazwać filarami wiary. Stąd wzięła się nazwa naszego cyklu.

Młodzież i dzieci właśnie rozpoczęły rok szkolny i katechetyczny. Spróbujmy dotrzymać im kroku. Raz w tygodniu na łamach „Gościa” zapraszamy na katechezę dla dorosłych. Zeszytów prowadzić nie trzeba, wystarczy nasz tygodnik i chwila uważnej lektury. Dziś zapraszamy na katechezę wprowadzającą. Temat: „Skok wiary”, czyli co znaczy wierzyć?

Po katechezie możliwe pytania i dopowiedzenia. Można je posyłać pocztą tradycyjną na adres redakcji, z dopiskiem „Filary wiary”, lub e-mailem na adres: religia@goscniedzielny.pl

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Tomasz Jaklewicz religia@goscniedzielny.pl