* Eucharystia, jak ją rozumieją? Nazywana jest w prawosławiu Boską Liturgią. Prawosławna teologia Eucharystii podkreśla ścisły związek Eucharystii z tajemnicą Kościoła. Boska Liturgia jest centrum życia Kościoła. Jest najważniejszym sakramentem, którego nie można stawiać na tej samej linii, co inne. Jest „matką wszystkich sakramentów”, „tajemnicą tajemnic”. Prawosławni uważają, że nie należy dociekać, w jaki sposób dokonuje się przemiana eucharystyczna. Pozostaje to tajemnicą wiary, cudem dokonanym mocą Ducha Świętego. Boska Liturgia jest zapowiedzią, przedsmakiem przyjścia Jezusa na końcu czasów i ostatecznej przemiany człowieka i całego świata (wymiar kosmiczny Eucharystii). Prawosławie zna kilka sposobów celebracji Eucharystii według schematu uświęconego przez Tradycję. Najczęściej używana jest tzw. Liturgia św. Jana Chryzostoma.
* Katolicy w cerkwi. Kościół katolicki akcentuje ścisłą łączność w dziedzinie wiary z Kościołem prawosławnym. Kościoły wschodnie posiadają prawdziwe sakramenty kapłaństwa i Eucharystii. Dlatego katolik, który nie ma możliwości dotrzeć do własnego szafarza, może przyjąć Eucharystię (także sakrament pokuty i namaszczenia chorych) w Kościele prawosławnym. Ta możliwość jest jednak teoretyczna, ponieważ dla prawosławnych przyjęcie Komunii w cerkwi oznacza przejście na prawosławie. Z tego względu katolik nie powinien przystępować do Komunii św. w Kościele prawosławnym, bo może to przyczynić się do powstania niepotrzebnych nieporozumień i napięć.
* Prawosławni u katolików. Kapłan katolicki może udzielić Komunii świętej prawosławnym, gdy sami o to proszą i są odpowiednio przygotowani. Sprawa nie jest jednak taka prosta. Prawosławny przystępujący do Komunii św. w świątyni katolickiej w oczach prawosławnych przechodzi na katolicyzm. Dlatego też nie powinno się namawiać prawosławnych chrześcijan do przyjmowania Komunii św. w Kościele katolickim.
* Co z unitami? Niektóre Kościoły wschodnie pozostają w łączności z Rzymem. Są to tzw. kościoły unickie (np. greckokatolicki). Katolik może w pełny sposób uczestniczyć w liturgii tych Kościołów i vice versa.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.