Nie tylko rura

Podpisana niedawno umowa o budowie wspólnego gazociągu między Rosją a Niemcami, z pominięciem Polski, jest tylko jednym z elementów budowanego od kilku lat specjalnego partnerstwa między Berlinema Moskwą.

Prezydent Rosji i Kanclerz Niemiec budowali swoje relacje, kierując się nie tylko bieżącymi kalkulacjami, lecz także przyjaźnią oraz głębokim przeświadczeniem, że ich kraje mają do spełnienia ważną misję we współczesnej Europie.

Męska przyjaźń
Prezydent Putin nigdy nie ukrywał swego podziwu dla Niemiec, a także fascynacji dla ich dokonań gospodarczych. Z okresu pracy w wywiadzie KGB na terenie NRD wyniósł dobrą znajomość języka oraz tamtejszych realiów. Jako doradca mera St. Petersburga w latach 90. budował kontakty gospodarcze między biznesmenami z RFN a nową rosyjską elitą. Od pierwszych chwil sprawowania urzędu prezydenta Rosji podkreślał wagę Niemiec jako strategicznego partnera Rosji. Dzieci Putina chodzą do niemieckiej szkoły w Moskwie, a on sam zainaugurował cały cykl spotkań rosyjskich i niemieckich intelektualistów oraz kręgów gospodarczych, nazwany petersburskim dialogiem. W kanclerzu Schröderze Putin znalazł idealnego partnera do realizacji swych najważniejszych pomysłów w sferze polityki zagranicznej. Ich celem jest odbudowa pozycji Rosji, jako regionalnego mocarstwa wykorzystującego monopolistyczną pozycję na rynku surowców energetycznych, oraz stworzenie nowego układu w polityce europejskiej metodą budowania uprzywilejowanych relacji między Francją, Rosją a Niemcami.

O ile sojusze rosyjsko-francuskie mają swoją długą historię sięgającą dwóch ubiegłych stuleci, o tyle stworzenie osi Paryż–Berlin–Moskwa jest autorskim pomysłem Putina. Nic więc dziwnego, że na tegoroczne obchody założenia Królewca Putin zaprosił Chiraca oraz Schrödera, a zapomniał o prezydentach z krajów sąsiednich. W tej logice mieściło się także przemówienie Putina, wygłoszone w czasie uroczystości z okazji 60-lecia zwycięstwa nad III Rzeszą. Wspomniał wówczas jako sojuszników niemieckich antyfaszystów, a pominął udział polskich sił zbrojnych, czwartej co do wielkości siły koalicji antyhitlerowskiej.

Dla Schrödera putinowska Rosja jest przede wszystkim bardzo ważnym partnerem gospodarczym, nie tylko w dziedzinie surowcowej. Jednak także on wielokrotnie odwoływał się w publicznych wypowiedziach na temat Rosji do wątków emocjonalnych i osobistych, podkreślając przyjaźń łączącą go z prezydentem Putinem. W czasie jednej z wizyt w Rosji państwo Schröderowie adoptowali dwójkę dzieci z rosyjskiego sierocińca. Kanclerz Niemiec starannie unikał wszelkiej krytyki jawnie antydemokratycznych poczynań Putina, nawet wówczas, gdy za tę powściągliwość był ostro atakowany przez niemieckie media.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski