Odwiedzanie cmentarzy to piękna tradycja, ale w uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada dla katolika najważniejsze jest uczestnictwo w Mszy świętej - powiedział PAP bp Wiesław Śmigiel. Wyjaśnił, że tego dnia Kościół dziękuje Bogu za zastępy świętych, a wierni przypominają sobie o własnym powołaniu do świętości.
W Kościele katolickim 1 listopada obchodzona jest uroczystość Wszystkich Świętych, czyli wszystkich, którzy odeszli z tego świata i są już w wieczności z Bogiem.
"Tego dnia najważniejsza jest Msza św., w której przede wszystkim dziękujemy Bogu za zastępy świętych oraz przypominamy sobie o własnym powołaniu do świętości" - powiedział PAP bp Śmigiel. Zaznaczył, że "tego dnia udział w eucharystii ma dla katolików charakter obowiązkowy".
W ocenie hierarchy "odwiedzanie cmentarzy to piękna tradycja, która łączy radość ze świętości z nadzieję, że zmarli - nasi krewni, przyjaciele, znajomi i inni też mogą osiągnąć życie wieczne".
"Jest to także wyraz naszego szacunku dla zmarłych i przekonanie, że nasze modlitwy i miłość sięgają poza granicę śmierci" - powiedział bp Śmigiel.
W uroczystość Wszystkich Świętych metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył mszy św. o godz. 13.00 w kościele św. Marii Magdaleny na Wawrzyszewie. Po niej poprowadzi procesję z modlitwą za zmarłych na cmentarzu Wawrzyszewskim - poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.
Również 1 listopada o godz. 11.30 w stołecznym kościele św. Ignacego z Loyoli zostanie odprawiona msza św. pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego, połączona z procesją na cmentarz Północny na Wólce Węglowej.
Mszy św. na Powązkach będzie przewodniczył bp Michał Janocha. Liturgia rozpocznie się o godz. 12.30 w kościele św. Karola Boromeusza, a po niej wyruszy procesja z modlitwą za zmarłych na cmentarz Powązkowski. Bp Piotr Jarecki będzie przewodniczył o godz. 13.00 mszy świętej w kościele św. Katarzyny na Służewie, a następnie poprowadzi procesję żałobną na cmentarzu przy kościele. Także o godz. 13.00 rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa w kościele św. Grzegorza Wielkiego. Po niej wyruszy procesja na cmentarz Wolski.
Na cmentarzu Bródzieńskim - największej nekropolii w Polsce pod względem pochówku i trzeciej co do wielkości w Europie, o powierzchni prawie 114 hektarów, gdzie leży ponad 1 mln 800 tys. zmarłych, bp Romuald Kamiński odprawi mszę św. o godz. 12.00 w drewnianym kościele na cmentarzu. Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski odprawi mszę św. o godzinie 12.00 na cmentarzu Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie.
W katedrze poznańskiej w uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada 2022 r. o godz. 11.00 odbędą się święcenia biskupie ks. Tomasza Grysy nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze. Mszy św. będzie przewodniczył kard. Pietro Parolina, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. W liturgii weźmie udział m.in. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.
"Na wszystkich cmentarzach poznańskich nabożeństwa odbędą się 1 listopada o godz. 15.00. Na rozległym cmentarzu Miłostowskim będą miały miejsce dwa nabożeństwa: jedno w części od ul. Gnieźnieńskiej i drugie od ul. Warszawskiej" - poinformowała archidiecezja poznańska.
W archidiecezji warmińskiej abp Józef Górzyński będzie modlił się o godz. 12.00 na cmentarzu Komunalnym w Olsztynie. Po liturgii poprowadzi procesję żałobną z modlitwą za zmarłych. Bp Janusz Ostrowski będzie przewodniczył eucharystii na cmentarzu Komunalnym k. Dywit.
Metropolita częstochowski abp Wacław Depo 1 listopada będzie modlił się w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na cmentarzu Kule o godz. 12.00. Na cmentarzu św. Józefa głównej mszy św. w kaplicy o godz. 12.00 będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski, a następnie poprowadzi procesję po cmentarzu. Na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie eucharystii w kościele św. Rocha i św. Sebastiana o godz. 15.00 będzie przewodniczył bp Antoni Długosz.
Bp Śmigiel przypomniał, że za zmarłych Kościół szczególnie modli się 2 listopada w dzień wspomnienia wszystkich zmarłych wiernych.
Tego dnia kard. Nycz poprowadzi o godz. 18.00 procesję żałobną do krypt archikatedry warszawskiej, gdzie pochowani są m.in. arcybiskupi warszawscy i książęta mazowieccy. O godz. 19.00 rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem kard. Nycza.
W archidiecezji gdańskiej modlitwa za zmarłe duchowieństwo, osoby konsekrowane, seminarzystów, członków ruchów i stowarzyszeń oraz ludzi dobrej woli odbędzie się 3 listopada w katedrze oliwskiej o godz. 18.00.
Dzień wcześniej - 2 listopada - odbędą tzw. zaduszki morskie, czyli modlitwa za zmarłych ludzi morza - marynarzy, portowców i tych, którzy nie powrócili z morza, którą organizuje Duszpasterstwo Ludzi Morza Stella Maris. "Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 19.00 na plaży przy kaplicy w Sopocie" - poinformowano.
W archidiecezji częstochowskiej - 2 listopada o godz. 12.00 w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na cmentarzu Kule zostanie odprawiona msza św. w intencji zmarłych biskupów pomocniczych. O godz. 18.00 w archikatedrze odbędzie się nabożeństwo żałobne za zmarłych biskupów diecezjalnych i wiernych. Modlitwom będzie przewodniczył bp Przybylski.
Zgodnie z decyzją Penitencjarii Apostolskiej odpust zupełny za wiernych zmarłych można uzyskać od 1 do 8 listopada pod zwykłymi warunkami, nawiedzając kościół lub kaplicę publiczną i odmawiając "Ojcze Nasz", "Wierzę w Boga" i jakiejkolwiek modlitwy w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez papieża.
Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego poza modlitwą dusze zmarłych można wesprzeć poprzez uczynki miłości, praktykę postu, ofiarowanie w ich intencji codziennego cierpienia, trudności czy choroby.