Lek lekowi prawie równy

Omnic – preparat stosowany w leczeniu prostaty – to lek oryginalny. Kosztuje 30 zł 20 gr. Działa tak samo jak Tanyz, który kosztuje tylko 10 zł 76 gr. Tanyz to lek generyczny. Jego skład niewiele różni się od oryginału. Cena – bardzo.

Lista leków refundowanych zawiera 2493 preparatów – informuje Agnieszka Włodarczyk z Wydziału Refundacji i Cen Ministerstwa Zdrowia. Oznacza to, że do tylu lekarstw dostępnych na polskim rynku dopłaca Narodowy Fundusz Zdrowia. W lutym na listę leków refundowanych zostaną wprowadzone 522 leki, dotąd dostępne za pełną odpłatnością. Prawie 90 proc. z nich to generyki.

Generyczny, znaczy tańszy
Jaki lek nazywamy generycznym? To lek tańszy, stosowany w zastępstwie leku oryginalnego. Powstaje, kiedy wygasa patent na substancję, która stanowiła podstawę leku oryginalnego. Staje się wtedy ona własnością publiczną i może być użyta do tworzenia na jej bazie nowych leków. Producenci generyków sięgają po ten, użyty do produkcji oryginału, związek chemiczny i na jego bazie opracowują „swoją” tabletkę, kapsułkę, czopek. Leki generyczne są bardzo podobne do oryginalnych, chociaż rzadko identyczne z pierwowzorami.

Jednak jest pewien problem. Producenci oryginalnego leku opatentowują jako odkrycie, nowość, tylko substancję farmaceutyczną, czyli związek chemiczny, zapisany zwykle potem na ulotce informacyjnej leku jako substancja czynna. Nie zdradzają, w jaki sposób wytwarza się konkretny lek. Firmy produkujące leki generyczne dostają więc tylko dane na temat związku chemicznego, z którego powstał lek. Ale żeby wyprodukować z niego konkretną tabletkę, czopek czy kapsułkę, farmakolodzy i farmaceuci tych firm muszą „podrabiać” jego produkcję.

To znaczy, sami muszą odkryć sposób wytwarzania leku. A potem badają działanie swojego lekarstwa na organizm pacjenta: w jaki sposób się wchłania – czy w żołądku, czy w jelitach, jaki jest czas jego rozkładu i działania, czy wchodzi w interakcje z innymi lekami, czy nie. Dzięki temu, że substancja użyta w generyku była już używana przez pacjentów przez kilkanaście lat stosowania leku oryginalnego i jej działanie jest powszechnie znane, producent generyku nie musi wykonywać badań przedklinicznych i klinicznych, które przeprowadził wcześniej producent leku oryginalnego. Dzięki temu koszt wprowadzenia generyku na rynek jest znacznie niższy, zwykle o 30 proc., od oryginału. – I lek generyczny, i oryginalny muszą przejść proces dopuszczenia do obrotu w kraju – mówi Maria Głowniak z Naczelnej Rady Aptekarskiej. – Jeśli wszystko się zgadza, lek dopuszcza się do sprzedaży. Zwykle czas oczekiwania na rejestrację wynosi 5 lat. Firmy oryginalne starają się o przedłużenie czasu ochrony patentów jeszcze o te 5 lat oczekiwania, żeby dłużej mieć monopol na lek.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych, Wiesława Dąbrowska-Macura