Nowy numer 20/2024 Archiwum

Kopalnie na giełdę

Jeśli polskie górnictwo ma się rozwijać, to potrzebna mu jest prywatyzacja

Według „Rzeczpospolitej”, polskie górnictwo jako całość wyjdzie z mijającego roku na plusie. Tendencje są jednak niepokojące: zyski branży nie będą tak wysokie jak w roku ubiegłym, mimo że ceny węgla w kraju wzrosły o 3 proc., a w eksporcie o 8 proc.; spada wydobycie, spada sprzedaż, rośnie natomiast import węgla do Polski.

Przyczyną są przede wszystkim zapóźnienia inwestycyjne. – Szyb, który planujemy wybudować, będzie pierwszym w Polsce nowym szybem od prawie 30 lat – stwierdził prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski podczas zorganizowanej w Katowicach konferencji „Górnictwo 2007”. Naukowcy z Politechniki Śląskiej ubolewali, że nie prowadzi się badań geologicznych, które mogłyby zaowocować udostępnieniem nowych złóż. Jest jasne, że bez nowych inwestycji nie uda się nie tylko zwiększyć, ale nawet utrzymać dotychczasowego poziomu wydobycia.

Kopalnie „kradną”
Kolejny problem to brak kadr. – Podkradamy sobie pracowników – przyznał prezes Zagórowski, spoglądając na siedzących obok szefów spółek węglowych. – Szkoły górnicze zapełnione są w zaledwie 50 proc. – zauważył prezes Kompanii Węglowej Grzegorz Pawłaszek, zapowiadając, że jego firma będzie szukała nowych pracowników. Tymczasem – jak zauważył Piotr Kozioł, szef Węglokoksu, największej polskiej firmy eksportującej węgiel – sytuacja na rynkach światowych jest wyśmienita. Ceny węgla już wzrosły i w roku przyszłym wzrosną jeszcze bardziej. Popyt napędzają przede wszystkim Indie i Chiny. Tymczasem polskiego węgla, zwłaszcza tego wysokiej jakości, jest za mało. – Jest rynek, jest cena, a my nie mamy węgla. To niebywałe – twierdzi szef Węglokoksu. Co zrobić, by czarnego złota było więcej?

Konieczna prywatyzacja
Kluczowe wydają się kwestie inwestycyjne. Potrzeba środków na udostępnienie nowych złóż. Skąd je wziąć? W jakiejś części mogą one pochodzić z budżetów kopalni, nawet z budżetu państwa, ale to i tak byłoby za mało. Mówi się więc o emisji obligacji firm górniczych, a przede wszystkim – o prywatyzacji poprzez sprzedaż akcji na giełdzie. Poprzedni rząd uzgodnił już ten kierunek z przedstawicielami pracodawców i związkowców.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy