Siła kobiety

Nie faworyt bukmacherów Philip Roth, ani żaden z takich tuzów jak Milan Kundera, Amos Oz, Mario Vargas Llosa czy Salman Rushdie. A także nie polski kandydat Adam Zagajewski. Literacką Nagrodę Nobla otrzymała w tym roku Doris Lessing.

Podobno o przyznaniu nagrody pisarka dowiedziała się z opóźnieniem, gdyż była właśnie… na zakupach. 87-letnia Brytyjka jest najstarszą osobą, której przypadł ten laur. Urodziła się w 1919 roku w brytyjskiej rodzinie w Persji. Gdy miała pięć lat, zabrano ją do Rodezji (obecnie Zimbabwe), gdzie spędziła dzieciństwo na dużej farmie. Do Anglii przyjechała po raz pierwszy w roku 1949, przywożąc ze sobą rękopis pierwszej powieści „The Grass Is Singing”, która okazała się wielkim sukcesem w Europie i Ameryce. Od tego czasu sława Lessing, jako autorki powieści, opowiadań i reportaży, ciągle rośnie. Pisarka należy do najbardziej uhonorowanych nagrodami postaci we współczesnej literaturze.

„Jej proza to wyraz kobiecych doświadczeń, przedstawionych z dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą” – czytamy w uzasadnieniu werdyktu. Choć twórczość Brytyjki można określić mianem feministycznej, tym razem nie jest to werdykt tak kontrowersyjny jak w przypadku Elfriede Jelinek. Krytycy podkreślają, że pisarstwo Lessing to bardzo dobra proza psychologiczna i obyczajowa, tworzona na podstawie bogatego doświadczenia autorki. Obeznana w tematyce afrykańskiej, często krytykowała kolonializm i politykę wewnętrzną RPA. Choć początkowo deklarowała się jako komunistka, później zerwała z tą ideologią i ostro ją atakowała.

W Polsce jej książki wydawane są już od lat pięćdziesiątych. Dużą popularnością cieszył się m.in. „Pamiętnik przetrwania”, powieść o zapaści cywilizacji, oglądanej oczami słabej kobiety, która próbuje ocalić coś ze świata swoich wartości. W 2005 roku Państwowy Instytut Wydawniczy opublikował książkę „Piąte dziecko”, opowiadającą o trudnej relacji matki i syna, funkcjonujących w społeczeństwie, które nie radzi sobie z innością. Kontynuacją tej powieści jest „Podróż Bena”, w której główny bohater, agresywny odludek, musi się zmierzyć z obcym światem. Również ta pozycja okazała się w Polsce wydawniczym sukcesem.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

W świecie - komentarz Szymona Babuchskiego