Brytyjskie władze zgodziły się na tworzenie ludzko- -zwierzęcych embrionów. To pierwszy taki przypadek na świecie.
Komisja ds. Zapłodnienia i Embriologii Człowieka wydała zgodę na to, by w celach badawczych do zwierzęcej komórki jajowej wstrzykiwać ludzki materiał genetyczny. Z tak powstałych embrionów naukowcy chcą pobierać tzw. embrionalne komórki macierzyste. Te z kolei interesują naukowców, bo mają niespotykaną właściwość przekształcania się w każdą tkankę organizmu. Naukowcy uważają, że dzięki takim cechom uda się w przyszłości uleczyć chorych na Alzheimera i Parkinsona, a także tych, których rdzeń kręgowy jest uszkodzony.
Ośrodek naukowy chcący tworzyć ludzko-zwierzęce embriony (tzw. embriony hybrydowe) za każdym razem będzie musiał wystąpić o pozwolenie, a urzędnicy i odpowiednie komisje mają patrzeć badaczom na ręce jak nigdy dotąd.
Eksperymenty z hybrydowymi embrionami będą mogły być przeprowadzane tylko do 14. dnia ich życia. Później hybrydy będą niszczone. Większość Brytyjczyków nie widzi w tym nic złego. Za pozwoleniem na tego typu eksperymenty lobbowało wielu naukowców (w tym kilku laureatów Nagrody Nobla), lekarze i politycy. Oburzony jest natomiast Watykan. Tworzenie i eksperymentowanie na hybrydach nazwał „potwornym aktem przeciwko ludzkiej godności”.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W świecie