Niemcy. Jedenaście Kościołów chrześcijańskich w Niemczech podpisało 29 kwietnia dokument w sprawie wzajemnego uznania ważności chrztu św. udzielanego w tych wspólnotach.
Uroczystość podpisania dokumentu odbyła się w katedrze w Magdeburgu. Wspólny dokument określa bardzo konkretnie formułę chrztu, której zachowanie decyduje o ważności sakramentu. Musi być udzielony „w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” przez polanie wodą lub zanurzenie w niej.
„Tak udzielony chrzest jest jednorazowy i niepowtarzalny” – czytamy w ekumenicznej deklaracji. – Wzajemne uznanie chrztu nie rozwiązuje jeszcze wszystkich problemów, ale jest to istotny krok w dialogu ekumenicznym oraz znak, że chrzest jest fundamentem łączącym podzielone Kościoły i wszystkich chrześcijan – powiedział po uroczystości biskup Magdeburga Gerhard Feige.
Dotychczas w Niemczech istniały regionalne porozumienia w kwestii wzajemnego uznania ważności chrztu. Nowe porozumienie, obok luteran i katolików, podpisali m.in. przedstawiciele Kościoła prawosławnego, anglikańskiego, metodystów, starokatolików oraz Kościołów przedchalcedońskich. Kościoły w Polsce podobną deklarację podpisały w 2000 r.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W świecie