Niemcy. Biskupi Polski i Niemiec podpisali 21 września w Fuldzie wspólne oświadczenie z okazji 40. rocznicy wymiany listów między oboma episkopatami w 1965 r.
Uroczystość z udziałem całego episkopatu Niemiec i delegacji Konferencji Episkopatu Polski, z jej przewodniczącym abp. Józefem Michalikiem na czele, odbyła się w zabytkowej auli Wydziału Teologicznego w Fuldzie. Obecni byli także m.in. abp Henryk Muszyński, abp Damian Zimoń, abp Marian Gołębiewski, abp Stanisław Gądecki, bp Jan Kopiec. Kiedy swój podpis składał bp Ignacy Jeż, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych, na sali rozległy się gromkie brawa.
Podczas uroczystościkard. Karl Lehmann, przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec, w imieniu obu Kościołów wyraził sprzeciw wobec ostatnich nieporozumień pomiędzy Polakami i Niemcami związanych z inicjatywami wypędzonych. Zaznaczył, że wspólne oświadczenie, wyraża wolę katolików w Niemczech i w Polsce wykorzystania dla jednoczącej się Europy duchowej tradycji naszego kontynentu. Bp Josef Homeyer z Hildesheim w obszernym wykładzie pt. „Długa droga pojednania” przedstawił relacje polskiego i niemieckiego Kościoła, począwszy od spotkań biskupów podczas Soboru Watykańskiego II, zaangażowania kard.
Stefana Wyszyńskiego i kard. Bolesława Kominka w trudne rozmowy poprzedzające ogłoszenie listów, późniejszych wzajemnych wizyt delegacji episkopatów w latach 70. ubiegłego stulecia, a także roli w procesie pojednania organizacji świeckich katolików, m.in. ruchu Znak z Polski i Pax Christi z Niemiec. Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE mówił także o nieporozumieniach pomiędzy naszymi społeczeństwami (więcej na stronie 19)
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W świecie