Nie chcą dialogu z Watykanem

Niechęć do dialogu jest słabością ducha. W ten sposób można skomentować decyzję sunnickiego uniwersytetu Al-Azhar w Kairze, który zawiesił dialog z Watykanem.

Jako powód podał oświadczenia Benedykta XVI, które – zdaniem przedstawicieli uczelni – są wymierzone w islam. Szczególnie nie spodobały się słowa papieża potępiające ostatni zamach na kościół koptyjski w Aleksandrii. Papież wezwał wówczas przywódców całego świata do obrony chrześcijan przed przemocą i nietolerancją.

Decyzja uniwersytetu, który określa się jako największy ośrodek wiedzy teologicznej w świecie sunnickim, wzbudziła liczne komentarze, pojawiły się nawet głosy, że dialog ten nie ma sensu. Nie zgadzam się z takimi opiniami. Opinia kairskiego uniwersytetu nie wyraża stanowiska całego świata islamskiego, ponieważ nie ma w nim jednego podmiotu reprezentującego wszystkich muzułmanów. W tym samym czasie wysokiej rangi dygnitarze sunniccy i szyiccy z Iraku porozumieli się w sprawie wydania fatwy (dekretu religijnego) i potępili przemoc wobec chrześcijan i innych mniejszości religijnych i podkreślili, że rzezie chrześcijan są sprzeczne z Koranem.

Wobec nurtów sekularyzacyjnych współczesnego świata, które kwestionują prawa ludzi wierzących do publicznego wyznawania wiary czy powoływania się na wartości etyczne w wyborach dotyczących życia społecznego, wspólny głos ludzi wierzących jest bardzo ważny. Dlatego dialog wyznawców różnych religii, prowadzący m.in. do zajmowania wspólnego stanowiska np. w sprawie pokoju, czy respektowania praw wierzących, jest potrzebny. Oczywiście nie może on prowadzić do synkretyzmu, czy rozmycia prawdy, której depozytariuszem jest Kościół katolicki. Nie można też być naiwnym i oczekiwać, że taki dialog przyniesie szybkie rezultaty. Ale rozmawiać trzeba, szczególnie gdy płaszczyzną porozumienia jest wiara w Boga, choć różnie pojmowanego.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - Bogumił Łoziński (komentarz)