Moskwa. Wspólna Grupa Robocza ds. Dialogu prawosławno-katolickiego dyskutowała o problemach m.in. zwrotu majątku zagrabionego przez władze sowieckie.
Po decyzjach w Kaliningradzie (Królewcu), gdzie jesienią 2010 r. miejscowe władze przyznały prawosławnym kościół pw. Świętej Rodziny, o którego zwrot wspólnota katolicka zabiegała bezskutecznie od 20 lat, sprawa stała się przedmiotem sporu.
W czasie obrad Grupy Roboczej zwrócono uwagę na niezbędność ścisłego współdziałania w sprawach majątkowych, zwłaszcza tam, gdzie może to wywołać napięcia międzywyznaniowe. Poruszono także inną drażliwą sprawę – działalności wspólnot katolickich obrządku bizantyjskiego w Rosji.
Chodzi o wiernych narodowości ukraińskiej i białoruskiej, ale także Rosjan, którzy przychodząc do Kościoła katolickiego, chętniej odnajdują się w obrządku wschodnim aniżeli łacińskim.
Przeciwnikiem instytucjonalizacji obrządku wschodniego w ramach Kościoła katolickiego w Rosji jest Patriarchat Moskiewski, uznając takie działania za formę prozelityzmu.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - ag/RV