Nauka. Życie może się rozwijać w miejscach, w których dotychczas nikt go nie szukał. Naukowcy odkryli bakterie, które nie dość, że żyją w środowisku bogatym w arsen, to na dodatek potrafią tym pierwiastkiem zastąpić potas w swoich organizmach.
Odkrycia dokonał zespół astrobiologów z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Na dnie słonego jeziora Mono w stanie Kalifornia znaleziono bakterie wybudowane wg innego scenariusza niż wszystkie znane dotychczas ziemskie organizmy. Jest 6 szczególnie istotnych dla funkcjonowania życia na Ziemi pierwiastków chemicznych. To węgiel, wodór, azot, siarka, tlen i fosfor.
Ten ostatni tworzy związki odpowiedzialne za przekazywanie energii na poziomie komórki oraz jest wbudowywany w cząsteczki kwasu DNA. Dotychczas sądzono, że bez tych sześciu pierwiastków życie nie może istnieć. Dzisiaj wiadomo, że tak nie jest. Odnalezione bakterie ze szczepu GFAJ-1, z rodziny Halomonadaceae, potrafiły zastąpić fosfor arsenem.
Te 2 pierwiastki z chemicznego punktu widzenia są bardzo do siebie podobne, ale to nie umniejsza wagi odkrycia. Okazuje się bowiem, że organizmy żywe mogą funkcjonować w środowisku pozbawionym podstawowych cegiełek, które je budują. Potrafią do budowy niezbędnych do funkcjonowania związków wykorzystać inne pierwiastki. A to oznacza, że poszukiwania życia poza Ziemią należy mocno rozszerzyć.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - Tomasz Rożek