Bruksela. Aż 75 proc. prześladowań religijnych na świecie skierowanych jest przeciw wyznawcom Chrystusa. Całkowita liczba wierzących, którzy są dyskryminowani, osiągnęła już 100 milionów.
Ponad 100 uczestników wysłuchało świadków prześladowań chrześcijan, do jakich dochodzi na całym świecie. Do najgroźniejszych miejsc zaliczono Bliski Wschód, Afrykę Północną oraz Azję. Każdego roku 170 tysięcy chrześcijan cierpi z powodu swych przekonań.
Abp Louis Sako z Kirkuku zaapelował o międzynarodowe gwarancje bezpieczeństwa dla chrześcijan w Iraku, a przedstawiciel Sudanu wezwał do większego zaangażowania ONZ. Wysłuchano też relacji z Wietnamu obrazującej brutalne prześladowania tamtejszych górali – montanardów. Przedstawiciel chrześcijan z tego azjatyckiego kraju wezwał europejskich polityków, by wpłynęli na rząd w Hanoi, aby zaprzestał tortur i aresztowań wyznawców Chrystusa.
– Była to największa konferencja poświęcona dyskryminacji chrześcijan w Parlamencie Europejskim. To wielki sukces – cieszy się współorganizator spotkania Konrad Szymański (PiS/ECR). – Współautorem brukselskiej konferencji była Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej. Skierowała ona do władz unijnych memorandum, w którym przypomina, że władze Europy mają obowiązek promowania wolności religijnej w relacjach zewnętrznych UE.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - mj