Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie profanacji krzyża

Warszawa. Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła 1 października śledztwo w sprawie profanacji krzyża w czasie demonstracji 5 sierpnia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Mimo że otrzymała zdjęcia oraz nazwiska osób, które dopuściły się profanacji, jako powód umorzenia podała „niewykrycie sprawców”. Cała Polska mogła obejrzeć relacje z tej demonstracji, zapis jej przebiegu był wielokrotnie emitowany w różnych stacjach telewizyjnych i szeroko komentowany. Protestujący przeciwko obecności krzyża przed Pałacem Prezydenckim przynieśli krzyż zrobiony z puszek po piwie Lech, wznosili antyreligijne okrzyki i nękali fizycznie osoby, które modliły się przy krzyżu ustawionym przed pałacem.

Poruszeni zachowaniem demonstrantów świadkowie wydarzeń przekazali do prokuratury zdjęcia ludzi, którzy dopuścili się profanacji, oraz ich nazwiska i miejsca pracy, ta jednak umorzyła postępowanie.
Postawa prokuratury budzi zdumienie reportera GN Jakuba Szymczuka, który zgłosił na policję fakt popełnienia profanacji, dostarczając zdjęcia sprawców i ich tożsamość, którą ustalił na podstawie portali społecznościowych. – Przecież tak naprawdę śledczy nie musieli nic robić, bo dostali sprawców jak na widelcu – komentuje Szymczuk.

Nieudolność prokuratury wzbudziła protesty środowisk katolickich. Portal fronda.pl przesłał na ręce prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta apel, którego autorzy domagają się ponownego wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Oskarżają też prokuraturę, że celowo umorzyła śledztwo, aby „uniknąć niewygodnego z przyczyn politycznych dochodzenia”. Prokurator generalny na razie nie ustosunkował się do apelu.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - bł