Turcja. Po raz pierwszy od 95 lat w liczącym ponad tysiąc lat ormiańskim kościele pw. Krzyża Świętego w południowo-wschodniej Turcji odprawiona została Liturgia eucharystyczna.
Kościół, dawna siedziba katolikosa Ormian, położony jest na wyspie Akdamar na jeziorze Van w pobliżu miasta o tej samej nazwie. Region Van był centrum Ormian w imperium otomańskim. Od czasu ludobójstwa i wypędzenia Ormian w 1915 r. kościół Krzyża Świętego był zamknięty. Trzy lata temu odrestaurowano go, tworząc w nim muzeum. Na szczycie jednak nie postawiono krzyża, co stało się przedmiotem kontrowersji.
W tym roku Turcja po raz pierwszy zgodziła się udostępnić kościół na sprawowanie liturgii.
19 września na wyspę Akdamar przeprawiło się kilka tysięcy wiernych obrządu ormiańskiego. Liturgii eucharystycznej przewodniczył abp Aram Atesian z patriarchatu Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego w Stambule. Na Mszę św. przybyli z odległych stron świata również potomkowie Ormian wypędzonych z regionu Van.
Kilka grup – w tym hierarchowie ormiańscy z Armenii – odwołało swój udział w historycznej liturgii z powodu ponownie wznieconego sporu wokół krzyża. Parę dni przed 19 września władze tureckie uznały bowiem za technicznie niewykonalne umieszczenie go na szczycie kościoła. Turcja już zapowiedziała, że będzie co rok otwierać kościół na wyspie Akdamar dla ormiańskiej liturgii.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - ak