Sukces Eriki Steinbach

Berlin. Niemiecki parlament powołał członków Rady Fundacji „Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie”, która ma stworzyć wystawę poświęconą losom niemieckich wypędzonych po II wojnie światowej.

W Radzie nie znalazła się wprawdzie szefowa Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach, ale Związek uzyskał w niej znaczącą reprezentację. BdV ma w Radzie sześciu przedstawicieli, zamiast trzech, jak wcześniej ustalono. Steinbach nie znalazła się w Radzie m.in. po ostrych protestach polskiej strony, ale ostatecznie z tej batalii wychodzi zwycięsko. Jej projekt polityczny będzie realizowany, a reprezentanci BdV w Radzie mają jeszcze bardziej skrajne poglądy aniżeli ich szefowa.

Jeden z nich, Hartmut Saenger, w wywiadzie dla „Preussische Allgemeine Zeitung” obarczył kraje europejskie, w tym „szczególnie bojowo nastawioną Polskę”, współodpowiedzialnością „za wybuch II wojny światowej”. Inny, Arnold Tölg, publicznie skrytykował władze RFN za wypłacanie odszkodowań za pracę przymusową i niewolniczą na rzecz III Rzeszy. Ponadto zarzucał krajom Europy Wschodniej porównywalną winę do tej, jaka ciąży na Niemcach za wybuch II wojny światowej.

Rada składa się z 21 osób, a Bundestag wybierał 19 spośród nich. Dwóch członków zasiadających w Radzie jest z urzędu jako przedstawiciele Niemieckiego Muzeum Historycznego i Domu Historii RFN. Fundacja ma przedstawić losy niemieckich wypędzonych po II wojnie światowej, nie zapominając o kontekście tamtych czasów i odpowiedzialności nazistowskich Niemiec za wybuch II wojny światowej.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - ag/DW