Marszałek Sejmu. Po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego tymczasowo wykonuje obowiązki głowy państwa. Po zwycięstwie w marcu br. w prawyborach w Platformie Obywatelskiej został kandydatem tego ugrupowania w wyborach prezydenckich. Według sondaży jest faworytem, uzyskuje prawie 50-procentowe poparcie.
W młodości był harcerzem, w PRL działał w demokratycznej opozycji jako wydawca, po 1980 r. był członkiem „Solidarności”, w stanie wojennym został internowany, przez 8 lat pracował jako nauczyciel historii w niższym seminarium franciszkanów w Niepokalanowie.
Od odzyskania wolności w 1989 r. nieprzerwanie zasiada w ławach poselskich, jednak z różnych ugrupowań. Należał m.in. do Unii Demokratycznej, potem Unii Wolności, Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego i Platformy Obywatelskiej. W trzech pierwszych rządach po 1989 r. był wiceministrem, a w rządzie Jerzego Buzka ministrem obrony narodowej, od 2007 r. jest marszałkiem Sejmu.
Komorowski określa swoje poglądy jako umiarkowane i konserwatywne. Pytany o wizję prezydentury, deklaruje chęć „współpracy i jedności, a nie konfliktu i podziału”. Jednocześnie w okresie rządów Jarosława Kaczyńskiego dał się poznać jako jeden z najzacieklejszych krytyków ówczesnej władzy.
Opowiada się za gospodarką wolnorynkową. W kwestiach światopoglądowych opowiada się m.in. za ustawą chroniącą życie w obecnym kształcie, ale jednoznacznie opowiada się za in vitro. Wychował się i mieszka pod Warszawą. Ma 58 lat, żonę i pięcioro dzieci. Z wykształcenia jest historykiem.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Kandydat na urząd Prezydenta Polski