Prasa wyolbrzymia liczbę porzucających kapłaństwo

Statystyka. W Wielki Czwartek, gdy Kościół wspominał ustanowienie sakramentu kapłaństwa, dziennik „Polska. The Times” podał fałszywe dane na temat liczby polskich duchownych, którzy porzucili kapłaństwo.

Gazeta spekulowała, że problem ten dotyczy jednej trzeciej polskich duchownych. Tymczasem wedle danych watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa, w Polsce w latach 1969–2005 porzuciło szaty duchowne 1239 księży, czyli 5,5 proc.

Według Kongregacji, w latach 1969–2005 w Polsce zostało wyświęconych 22 tys. 249 kapłanów diecezjalnych. To ponad 10 proc. z liczby wszystkich księży diecezjalnych, wyświęconych w tym okresie na całym świecie, która wyniosła 210 tys. 986. Pod względem liczby wyświęconych księży diecezjalnych Polska zajęła w tym rankingu pierwsze miejsce.

Między 1969 a 2005 r. w skali całego świata zrezygnowało z kapłaństwa 39 tys. 856 księży diecezjalnych, a w Polsce 1239. Ujmując rzecz procentowo, w skali świata występuje z kapłaństwa 18,9 proc. księży, w Polsce – 5,5 proc.

W naszym kraju we wspomnianym okresie rocznie stan kapłański porzucało średnio 48 księży. W latach 80. liczba ta wahała się w granicach 20–30 odejść rocznie, w latach 90. – 30–40 odejść, a w ostatnim 10-leciu wynosi średnio ok. 50. Największą liczbę odejść zanotowano w 2005 roku, kiedy z kapłaństwa zrezygnowało 83 polskich księży.

Danych za ostatnie lata Kongregacja jeszcze nie opublikowała. Zdaniem polskich biskupów, z którymi rozmawiała Katolicka Agencja Informacyjna, po 2005 r. mniej kapłanów rocznie rezygnowało ze stanu duchownego.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - jd/KAI