Kościół. Mija właśnie 25 lat od ustanowienia Światowych Dni Młodzieży.To był genialny krok Jana Pawła II.
Pomysł, który wypłynął od przedstawicieli rzymskich środowisk młodzieżowych, stopił się z charyzmą Jana Pawła II, a wszystko to dojrzewało potem w atmosferze sukcesu dwóch światowych spotkań młodzieży w Rzymie. Pierwsze odbyło się w 1984 roku w ramach obchodów Jubileuszu Odkupienia. Drugie miało miejsce rok później, z okazji ONZ-owskiego Międzynarodowego Roku Młodzieży. Efekt? Odtąd co roku w Niedzielę Palmową młodzi na całym świecie spotykają się w swoich katedrach, a co parę lat odbywają się wielkie spotkania młodzieży w wybranych miejscach na świecie.
Pierwszy Światowy Dzień Młodzieży miał miejsce w 1986 roku w Rzymie. Potem były kolejne – w Buenos Aires (1987), Santiago de Compostela (1989), w Częstochowie (1991), Denver (1993), Manili (1995), Paryżu (1997), Rzymie (2000), Toronto (2002), Kolonii (2005) i Sydney (2008).
Każde z tych spotkań było inne, niepowtarzalne, ale zawsze niesamowite. Już pierwsze po rzymskim spotkanie młodzieży świata w Buenos Aires zgromadziło blisko 2 mln ludzi. Rekord padł w roku 1995 roku w Manili na Filipinach, gdzie – jak się szacuje – zebrało się 4–5 mln młodych. Niesamowite były Światowe Dni Młodzieży w 1991 roku na Jasnej Górze, gdzie doszło do niewyobrażalnego przez dziesięciolecia spotkania na dużą skalę papieża i młodych z istniejącego jeszcze wówczas Związku Radzieckiego.
Spotkanie w Paryżu niespodziewanie poruszyło zlaicyzowaną Francję. Pokazało witalność nowych francuskich wspólnot i zgromadzeń zakonnych. Pokazało też, jak wielką rolę w budowaniu wspólnoty wierzących mogą odegrać media, nie tylko te katolickie. Po tym spotkaniu mówiono, że to od niego należy liczyć trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa.
Formalnie jednak spotkanie młodych w ramach Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 odbyło się na polach Tor Vergata koło Rzymu. Spotkaniu w Kolonii przewodniczył już Benedykt XVI. On również zaplanował na 25 marca br. obchody 25-lecia Światowych Dni Młodzieży w Rzymie. Papież zapowiedział też, że kolejne z serii wielkich spotkań młodych naszego globu odbędą się za półtora roku w Madrycie.
Idea Światowych Dni Młodzieży świetnie przystaje do świata, który jakby kurczy się, dzięki internetowi, telefonom komórkowym i tanim liniom lotniczym. To także przejaw nowego typu religijności – religijności pielgrzyma, który nieczęsto, ale bardzo silnie przeżywa doświadczenia religijne.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - Jarosław Dudała