Łatwiej o żłobek

Warszawa. Minister pracy Jolanta Fedak zaproponowała zmiany prawa, ułatwiające zakładanie żłobków. Chodzi między innymi o wprowadzenie instytucji dziennych opiekunów.

Byłyby to tak naprawdę domowe żłobki, w których mama, która ma jedno lub dwoje własnych dzieci, zajmowałaby się nimi we własnym domu, biorąc pod opiekę także dzieci z innych rodzin. W sumie pod jej opieką mogłoby się jednocześnie znaleźć do pięciorga maluchów.

Wynagrodzenie dziennego opiekuna pochodziłoby po części ze środków publicznych (samorządowych), a po części z funduszy rodzin, które posłałyby swoje dzieci do takich domowych żłobków. Zdaniem minister Fedak, takie rozwiązanie byłoby korzystne zarówno dla kobiet prowadzących taką formę opieki, jak i dla tych, które chciałyby wrócić do pracy zawodowej krótko po urodzeniu dziecka. Przede wszystkim jednak byłoby to korzystne dla dzieci, które nie trafiałyby do wielkich placówek opiekuńczych, ale do opieki o charakterze najbardziej zbliżonym do rodzinnego domu.

Kolejna propozycja dotyczy zniesienia wysokich wymagań, stawianych zwykłym żłobkom. Obecnie są one zakładami opieki zdrowotnej i jako takie podlegają wyśrubowanym normom budowlanym i sanitarnym. Minister Fedak uważa takie rozwiązanie za zbędne, a ponadto blokujące powstawanie nowych żłobków. W efekcie tylko 2 proc. polskich dzieci korzysta z tego typu placówek.

Minister pracy postuluje także wprowadzenie nowych ulg podatkowych – pierwsza objęłaby rodziców, którzy legalnie zatrudnią nianię. Druga byłaby zaoferowana firmom, które urządziłyby żłobek dla dzieci swoich pracowników. Jolanta Fedak wskazuje, że podobne rozwiązania funkcjonują już w niektórych państwach Unii Europejskiej. Jej propozycje nie zostały jeszcze zaakceptowane na forum całego rządu.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - jd