Łapy, łapy, cztery łapy

Polska. Polscy naukowcy odkryli w Górach Świętokrzyskich odciski stóp najstarszych czworonożnych zwierząt lądowych.

Odkrycie znalazło się na okładce bodaj największego magazynu naukowego świata „Nature”. Jest ono przełomowe z trzech powodów. Po pierwsze to najstarszy ślad czworonożnego zwierzęcia, które posiadało palce (a nie płetwy). Po drugie z odkrycia wynika, że czworonogi wyszły na ląd z płytkiego morza (które było wtedy pod Kielcami), a nie z rzek lub jezior (jak dotychczas sądzono). I po trzecie ślady wskazują, że pierwsze czworonożne zwierzęta pojawiły się na Ziemi o 20 milionów lat wcześniej niż przypuszczano. Znalezione ślady mają prawie 400 mln lat.

Odkrycia dokonali Grzegorz Niedźwiedzki, doktorant w Zakładzie Paleobiologii i Ewolucji UW, i Piotr Szrek z Państwowego Instytutu Geologicznego. Teraz pracują nad rekonstrukcją budowy łap tych stworzeń i nad dokumentacją przyszłego rezerwatu, jaki ma powstać w miejscu znaleziska.

Na razie nie znaleziono skamieniałych kości tetrapodów – bo to jest naukowa nazwa czteronożnych rybo-płazów. Sprawcy znalezionych śladów byli oddychającymi płucami drapieżnikami. Mieli 2–2,5 metra długości. W mule, po którym tetrapody chodziły (zanim skamieniał), odcisnęły się stopy z trójkątnymi sześcioma palcami oraz z poduszkami podobnymi do tych, jakie dzisiaj mają koty.

Dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego doc. dr hab. Jerzy Nawrocki, powiedział, że artykuł o odkryciu młodych badaczy jest pierwszą polską publikacją w „Nature” od około 40 lat. – Po opublikowaniu tych badań trzeba będzie zmienić podręczniki do paleontologii – dodał Nawrocki. Z pierwszych tetrapodów wywodzą się płazy, gady, ptaki i ssaki.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - Tomasz Rożek