Kraków–Warszawa. Ruszyła IX edycja akcji Szlachetna Paczka. Inicjatywa Stowarzyszenia Wiosna pomogła już 58 tys. osób, a łączna wartość udzielonego wsparcia sięgnęła 10 mln zł. Pociąg do pomagania ruszył 22 listopada z Warszawy do Krakowa.
Najpierw było małe show: do poczekalni dworcowej wszedł Grzegorz Turnau i zdementował pogłoski, które przez kilka dni krążyły w mediach, że… siedzi w więzieniu. – W więzieniu nie siedziałem. Ale przyznam: jestem w Paczce – mówił do zebranych dziennikarzy. Grzegorz Turnau wszedł do Paczki, gdyż, jak mówi, razem z rodziną nie chcą być obojętni na potrzeby innych.
Akcja Szlachetna Paczka działa tak: wolontariusze w październiku i listopadzie odwiedzali i przeprowadzali ankiety wśród osób potrzebujących. Chodziło o to, żeby zweryfikować sygnały, które otrzymywali ze szkół, parafii od prywatnych osób, że rodzinie należy pomóc. 22 listopada ruszyła internetowa baza danych osób potrzebujących. To około 5 tys. rodzin, którym można (i trzeba) pomóc. Wchodząc w bazę, która jest dostępna na stronie www.szlachetnapaczka.pl, znajdziemy opisy rodzin.
Opisany też jest problem, z jakim muszą się borykać. Znajduje się tam również lista potrzeb: prócz najbardziej oczywistych rzeczy, takich jak jedzenie, ubrania, środki czystości, wymienione są też marzenia dzieci: klocki, lalka czy różowy telefon. Gdy ofiarodawca wybierze rodzinę, zrobi paczkę, system komputerowy podpowie, co dalej.
Chętni znajdą magazyn blisko miejsca zamieszkania. Paczkę (starannie opakowaną, oznaczoną numerem, który otrzymamy ze strony internetowej) trzeba dostarczyć do magazynu między 10 a 13 grudnia. Wolontariusze przed Bożym Narodzeniem przekażą paczki potrzebującym.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - Agata Puścikowska