Książka Historyczna Roku o zakonnicach

Warszawa. Książka „Siostry zakonne w obozach pracy w PRL w latach 1954–1956” autorstwa s. Agaty Mirek została uznana za najlepszą pracę w kategorii „Najlepsza książka naukowa opisująca losy Polski i Polaków w okresie XX wieku” w III edycji konkursu na Książkę Historyczną Roku.

Pozycja zdobyła też Nagrodę Czytelników. Autorka przedstawiła jedną z najbardziej tragicznych kart najnowszej historii żeńskich wspólnot zakonnych w Polsce – przetrzymywanie ponad tysiąca sióstr w obozach pracy przymusowej. Opisuje ona restrykcje władz PRL, które ograniczając działalność zakonów, dążyły do wyeliminowania sióstr z życia społecznego, co miało w Polsce doprowadzić do likwidacji zakonów w ogóle.

Siostra dr Agata Mirek, od maja br. przełożona generalna Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej, jest doktorem nauk humanistycznych. Pracuje w Międzywydziałowym Instytucie Geografii Historycznej Kościoła w Polsce KUL, gdzie kierowała projektem badawczym: „Działalność żeńskiego ruchu zakonnego w Polsce w warunkach państwa totalitarnego w latach 1945–1989”.

W kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku” zwyciężyła praca Grzegorza Hryciuka, Małgorzaty Ruchniewicz, Bożeny Szaynok i Andrzeja Żbikowskiego – „Wysiedlenia, wypędzenia i ucieczki 1939–1959. Atlas ziem Polski. Polacy, Żydzi, Niemcy, Ukraińcy”. Nagrodę Czytelników w tej kategorii przyznano Jackowi Pawłowiczowi za książkę „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948”.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Edward Kabiesz