Wojna na Ukrainie to nie tylko starcia zbrojne, ale tak naprawdę walka dobra ze złem. Z wielu twarzy spadły maski i zło ujawniło swoje prawdziwe oblicze. Tak wojnę za naszą wschodnią granicą ocenia w rozmowie z KAI siostra Anna Drozd z greckokatolickiego Zgromadzenia Sióstr Służebnic Niepokalanej Panny Maryi, dyrektorka Ekumenicznego Domu Pomocy Społecznej w Prałkowcach i kierująca Fundacją Wsparcie & Nadzieja. Opowiedziała również m.in. o codziennej pracy z uchodźcami z Ukrainy i o roli modlitwy w tej posłudze.
Czy wszystkie siostry pozostały na Ukrainie?
Wszystkie siostry z naszej ukraińskiej prowincji pozostały na miejscu, żadna nie wyjechała. Nasze domy znajdują się głównie na Ukrainie Zachodniej, ale są też w Kijowie i Odessie. Siostry bardzo zaangażowały się w pomoc osobom przesiedlonym, wspierają akcje na rzecz walczących żołnierzy przygotowując dla nich żywność. We Lwowie, Żółkwi, Stryju, Truskawcu i Czerwonogradzie otworzyły swoje domy dla przesiedleńców ze wschodu. Teraz bardziej starają się zająć sierotami wojennymi, przygarnąć je i zapewnić im opiekę.
A jak to wygląda w Polsce?
Od początku wojny ze względu na lokalizację jako pierwsze zaangażowały się dwa ośrodki: w Przemyślu Centrum Effatha i nasz Ekumeniczny Dom Pomocy Społecznej w Prałkowcach. Oczywiście do działań tych przyłączyły się także wszystkie nasze wspólnoty w Polsce w miarę możliwości.
Kto was wspomaga?
Robimy co możemy, wykorzystując własną bazę lokalową, materialną, ale niezwykle cenne jest od pierwszego dnia wojny wsparcie ze strony naszych przyjaciół, osób zaprzyjaźnionych, sponsorów indywidualnych. Korzystając z okazji dziękuję im wszystkim, gdyż bez nich nie byłybyśmy w stanie pomóc aż tak wielu osobom z Ukrainy. Na początku wspierały nas również Caritas i archidiecezja przemysko-warszawska. Niedawno założyłyśmy Fundację Wsparcie & Nadzieja, dzięki której możliwe będzie realizowanie różnorodnych form pomocy, ale potrzebne są przede wszystkim środki finansowe.
Ukrainę wspieracie oczywiście także modlitwą.
Po 24 lutego modlitwa z działaniem mocno się splotła. Nie umiem powiedzieć, czego było więcej. Wojna na Ukrainie to nie tylko walki zbrojne, to tak naprawdę walka dobra ze złem. Opadły maski i zło ujawniło swoje prawdziwe oblicze. Normalnemu człowiekowi trudne jest sobie wyobrazić to, czego ludzie doświadczyli w Buczy czy Irpieniu, ale niestety to nadal dzieje się na wschodzie Ukrainy. Dlatego potrzeba dużo modlitwy, abyśmy wytrwali w tej walce, aby ukraińskim żołnierzom wystarczyło sił i wiary w zwycięstwo, bo Dobro zwycięża. Oni potrzebują naszego wsparcia duchowego i materialnego, bo dzisiaj walczą nie tylko za siebie, ale i za nas, za naszą wolność.
W czym przede wszystkim należy Was wspomagać?
Nadal niezbędne jest wsparcie finansowe i pomoc w zbiórkach materialnych. Potrzebne są rzeczy dla dzieci, np. pampersy, żywność, artykuły higieniczne, ale również artykuły pierwszej pomocy dla żołnierzy (apteczki, materiały opatrunkowe, leki przeciwbólowe itp.).
Osoby z Ukrainy potrzebują wsparcia finansowego, zanim ich sytuacja choć trochę się ustabilizuje. Naprawdę te kilkaset złotych dla matki z dzieckiem jest dużym rodzajem komfortu psychicznego. To jest fundusz, którym mogą one samodzielnie dysponować i mieć poczucie normalności, pójść do sklepu i kupić to, czego potrzebują. Spotkałam się z ogromną zaradnością i wyczuciem z ich strony. Chcą podjąć pracę, usamodzielnić się. Potrafią odmówić sobie wielu rzeczy, żyć oszczędnie i skromnie, bo wiedzą, że ktoś na to musiał zapracować. Nie spotkałam się osobiście ze strony Ukraińców z jakimiś roszczeniami, że nam się coś należy. Raczej z naturalną wdzięcznością za otrzymaną pomoc.
Niestety fala pomocy dla Ukrainy opada. Istnieje zatem potrzeba zorganizowania stałej i systematycznej pomocy.
Według mnie absolutnie tak! Nie widzę innego wariantu jak wypracowanie zorganizowanej, systematycznej i skoordynowanej pomocy. Musimy wypracować działania, usprawnić zbiórkę materialną, przekaz informacji odnośnie do potrzeb oraz stworzyć różnorodne formy wsparcia. Ludzie potrzebują pomocy w znalezieniu pracy, zapewnieniu zamieszkania, edukacji dla dzieci i młodzieży itp. Chaos spowodowany wojną na krótką metę można opanować, ale tak nie można działać długofalowo. Musi być sieć koordynatorów i system informatyczny, który będzie ułatwiał przepływ informacji między organizacjami pomocowymi.
Fundacja „WSPARCIE & NADZIEJA”
Nr konta 33 1240 2568 1111 0011 1564 3302, tytuł: pomoc UA