Autentyczny grób świętego Pawła

Rzym. W Bazylice św. Pawła za Murami znajdują się doczesne szczątki Apostoła – oznajmił Benedykt XVI na zakończenie Roku Pawłowego. W pobliskich katakumbach odkryto najstarszy fresk z popiersiem św. Pawła.

Papież ujawnił, że podczas ostatnich prac wykopaliskowych dokonano naukowej analizy zawartości sarkofagu znajdującego się pod konfesją bazyliki. Przez niewielki otwór do wnętrza wprowadzono specjalną sondę. Po zbadaniu jej zawartości okazało się, że znajdują się tam resztki drogocennego lnianego płótna, barwionego na purpurowo i laminowanego złotem, oraz innej tkaniny w kolorze błękitnym.

Wykryto także obecność grudek czerwonego kadzidła oraz substancji proteinowych i wapiennych. Odnalezione drobne fragmenty kości zostały poddane analizie metodą węgla C14. Badania dokonali eksperci nieznający pochodzenia próbek. Wynik wskazuje, że są to kości osoby żyjącej między I a II wiekiem. „To wydaje się potwierdzać jednomyślną i niekwestionowaną tradycję, że mamy do czynienia z doczesnymi szczątkami apostoła Pawła” – stwierdził głęboko wzruszony Benedykt XVI.

Resztę homilii Papież poświęcił nauce Apostoła Narodów o nowym człowieku. „Tylko gdy będą nowi ludzie, będzie też nowy świat – mówił Ojciec Święty. – U początku jednak stoi odnowa człowieka. To dotyczy każdego z osobna. Tylko wtedy, gdy my sami staniemy się nowi, nowy stanie się także świat. Oznacza to, że nie wystarczy przystosować się do danej sytuacji. Apostoł wzywa nas do nonkonformizmu, do niepoddawania się obowiązującemu w świecie schematowi”.

Zdaniem Benedykta XVI, dotyczy to na przykład obrony nienaruszalności życia ludzkiego, czy małżeństwa rozumianego jako nierozerwalny związek mężczyzny i kobiety. Wiara dojrzała nie goni za modnymi trendami, ale jest wielkim „tak” dla „życia według prawdy w miłości”. „Kto wraz z Chrystusem służy prawdzie w miłości, ten przyczynia się do prawdziwego postępu świata” – stwierdził Papież. W nabożeństwie uczestniczyła delegacja ekumeniczna z Konstantynopola.

Tego samego dnia „L’Osservatore Romano” podało, że parę dni wcześniej odkryto najstarsze freski przedstawiające św. Pawła. Znaleziono je w rzymskich katakumbach św. Tekli, znajdujących się w pobliżu Bazyliki św. Pawła za Murami. Prace badawcze i konserwatorskie prowadzi tam Papieska Komisja Archeologii Sakralnej. Jej szef, abp Gianfranco Ravasi, podkreślił, że to nieoczekiwane i niezwykłe wydarzenie stanowi nieplanowane zwieńczenie Roku św. Pawła.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Tomasz Jaklewicz/KAI