Łomża–Giżycko. Biskupi uczcili 1000-lecie śmierci św. Brunona z Kwerfurtu. Dyskutowali o Roku Kapłańskim, wyzwaniach bioetycznych, rodzinie i programie duszpasterskim.
Obrady Episkopatu odbywały się od 19 do 21 czerwca br. Połączone były z uroczystościami ku czci 1000-lecia męczeństwa św. Brunona, który głosił Ewangelię między innymi na terenach dzisiejszej północno-wschodniej Polski. W katedrze łomżyńskiej w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa biskupi rozpoczęli Rok Kapłański. Podziękowali Benedyktowi XVI za zaplanowaną na 11 pażdziernika kanonizację bł. abpa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.
Rodzina i in vitro
Biskupi przyjęli 100-stronicowy dokument zatytułowany „Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie” (patrz rozmowa). Abp Hoser analizując projekty ustaw ws. in vitro powiedział, że bliskie nauczaniu Kościoła są projekty posła Bolesława Piechy oraz inicjatywy „Contra in Vitro”. Hierarcha dodał, że wiele pozytywnych elementów zawiera także projekt Jarosława Gowina. Zapowiedziano, że projekty dotyczące in vitro będą jednym z tematów najbliższego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Abp Józef Michalik powiedział dziennikarzom, że biskupów nie interesuje aspekt polityczny projektów, ale ich zgodność z zasadami etyki katolickiej, prawa naturalnego, prawa Bożego.
Nowy statut episkopatu
Stolica Apostolska zatwierdził nowy statut Konferencji Episkopatu Polski. Zakłada on wzmocnienie pozycji biskupów diecezjalnych (większość w episkopacie mają biskupi pomocniczy). Ustanawia on Radę Biskupów Diecezjalnych, która będzie spotykać się co najmniej dwa razy w roku. Jej decyzje nie będą musiały być przegłosowywane na zebraniu plenarnym. Ponadto nowy statut określa obowiązki Prymasa Polski, które nie były dotąd sprecyzowane.
Prymasowi przyznano miejsce w Radzie Stałej i podkreślono „honorowe pierwszeństwo” wśród biskupów. W Radzie Stałej zagwarantowane zostało także miejsce dla kardynałów, którzy pełnią urząd biskupa diecezjalnego. Będzie do niej wchodzić także dwóch biskupów pomocniczych, z wyboru. Znowelizowany statut umożliwia członkostwo w Konferencji Episkopatu przez emerytowanych biskupów.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
ks. Tomasz Jaklewicz/KAI