Papież miał rację

Dlaczego przez lata stosowaliśmy benzynę z dodatkiem szkodliwego ołowiu? Bo ktoś kiedyś przekonał decydentów, że tak jest najlepiej i najtaniej.

Nie oglądając się na skutki, jakie dla zdrowia ludzi przynosiło skażenie ołowiem. W połowie lat 90. ub. stulecia okazało się, że lepiej jest inaczej. Historia rozwoju nauki i techniki zna wiele rozwiązań, które z czasem okazywały się bardziej szkodliwe niż pożyteczne. Nie inaczej jest w medycynie. Powszechnie obowiązujące jeszcze kilkadziesiąt lat temu zasady, obecnie okazują się zwykłymi przesądami. Nie ma więc powodów, by bezkrytycznie wierzyć w proponowane przez świat medyczny rozwiązania.

Grupa katolickich lekarzy z Filipin wydała niedawno oświadczenie, w którym, powołując się na przykład Tajlandii, stwierdziła, iż to właśnie promowanie prezerwatyw zamiast wierności i czystości jest jedną z głównych przyczyn niepowodzenia w walce z HIV i AIDS. W słynącej z z rozwiązłości i swobody seksualnej Tajlandii uparcie wmawiano ludziom, że prezerwatywa ochroni przed AIDS.

Według oficjalnych danych statystyki medycznej, w 2003 r. w Tajlandii, liczącej 63 mln ludności, odnotowano 570 tys. zarażonych HIV. Na AIDS zmarło 58 tys. chorych. Tymczasem na Filipinach, gdzie nie wciskano wszystkim prezerwatyw, zarażonych HIV było tylko 9 tys. osób. Na AIDS zmarło 500 pacjentów. Wniosek narzuca się sam. Papież jednak miał rację!

Czytaj codzienne komentarze w portalu wiara.pl

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Macura, redaktor naczelny wiara.pl