Świat. Chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą wyznaniową świata – pisze KAI w swym raporcie. – Co najmniej 250 mln wyznawców Chrystusa jest dziś prześladowanych za wiarę.
Jeśli chrześcijan żyje obecnie ok. 2,2 mld (w tym nieco ponad 1,1 mld katolików), oznacza to, że co dziewiąty z nich padał ofiarą większych lub mniejszych ograniczeń, represji czy innych utrudnień w wyznawaniu wiary.
Chrześcijaństwo jest na różne sposoby zwalczane przez utrzymujące się jeszcze reżimy komunistyczne lub lewicowe – w Korei Północnej, Chinach, Wietnamie i Laosie w Azji oraz na Kubie (tu ofiarą represji jest przede wszystkim Kościół katolicki).
Najtrudniej żyje się dziś chrześcijanom w krajach rządzonych przez muzułmanów i hinduistów. Choć i między nimi są duże różnice ustrojowe (np. między jawnie teokratycznymi bądź fundamentalistycznymi Arabią Saudyjską, Jemenem i Iranem a formalnie świeckimi Turcją, Tunezją czy Algierią), to jednak we wszystkich ponad 40 krajach rządzonych przez muzułmanów istnieje np. zakaz propagowania przez chrześcijan ich wiary, prowadzenia przez nich działalności misyjnej, noszenia krzyżyków i innych zewnętrznych oznak kultu.
Skrajnym przykładem braku wolności religijnej jest monarchia saudyjska, która – uważając się za strażniczkę świętych miejsc islamu (na jej terenie znajdują się Mekka i Medyna) – nie zezwala na istnienie na swym obszarze jakiejkolwiek innej religii, nawet jeśli wyznają ją cudzoziemcy. Za przejście z islamu na inną wiarę grozi śmierć. Podobne, choć może nie aż tak surowe przepisy obowiązują w większości innych krajów islamskich. A wszystko to dzieje się w sytuacji, gdy muzułmanie w Europie i Ameryce mogą swobodnie wyznawać i propagować swoją wiarę, budować meczety i wydawać literaturę religijną.
Bardzo niepokojące wiadomości napływają od lat z Indii, gdzie większość mieszkańców wyznaje hinduizm. Religia, która przez dziesięciolecia kojarzyła się z tolerancją i niestosowaniem przemocy, jest dziś coraz częściej łączona z krwawymi pogromami chrześcijan.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
mj/KAI