Lista nie całkiem poprawna

Prawa autorskie. Brunon Jasieński, Osip Mandelsztam, Karel Czapek, Edmund Husserl, Lew Szestow to tylko niektórzy z autorów, do których dzieł 1 stycznia 2009 r. wygasły majątkowe prawa autorskie.

Stało się tak dlatego, że zmarli 70 lat kalendarzowych temu, czyli w 1938 r. Pierwszego dnia roku w Międzynarodowym Dniu Domeny Publicznej (Public Domain Day) na całym świecie świętowano uwolniony dostęp do wielu utworów. W Polsce obchodzono go po raz drugi z inicjatywy Koalicji Otwartej Edukacji, której główną siłą napędową są polscy wikipedyści i bibliotekarze.

Z tej okazji w siedzibie Biblioteki Narodowej w Warszawie odbyła się konferencja, podczas której ogłoszono listę polskich autorów, których dzieła przejdą po Nowym Roku do domeny publicznej. Domena publiczna to ogół twórczości, która z różnych powodów nie jest w ogóle objęta niczyimi prawami autorskimi, lub które autorzy zdecydowali się udostępniać bezpłatnie i bez żadnych warunków. Listę autorów polskich i zagranicznych, których utwory wchodzą do domeny publicznej (mogą też być zdigitalizowane i upublicznione w Internecie), można znaleźć na stronie www.koed.org.pl.

Oparta jest ona na Kartotece Haseł Wzorcowych tworzonej przez Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny NUKAT, działający przy Uniwersytecie Warszawskim. Trzeba wprowadzić do niej jednak poprawkę. Jak się okazuje, do „Dzienniczka” s. Faustyny Kowalskiej, która też znalazła się na liście, prawa majątkowe ma nadal Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

bgz