Wiele osób straciło całą rodzinę w czasie Wielkiego Głodu na Ukrainie. W Kijowie postawiono pomnik upamiętniający ofiary Parlament Europejski w specjalnej rezolucji uznał „Wielki Głód, sztucznie wywołany na Ukrainie w latach 1932–1933, za wstrząsającą zbrodnię przeciwko ludności Ukrainy i przeciwko ludzkości”.
W tym roku przypada 75. rocznica tragicznych wydarzeń na Ukrainie, znanych jako Hołodomor. Wielki Głód był zaplanowaną zbrodnią reżimu sowieckiego nad narodem ukraińskim. Według różnych danych, z głodu zginęło w tym czasie około 10 mln ludzi.
Stalinowski reżim, aby zapobiec rewolucyjnym ruchom na Ukrainie i wszelkim sprzeciwom wobec Moskwy, doprowadził naród, który od pokoleń opierał się na rolnictwie, do głodu, poprzez konfiskatę wszystkich zapasów zboża oraz odizolowanie Ukrainy.
Wywołując sztuczny głód, Stalin chciał mieć pewność, że Ukraina pozostanie pod władzą ZSRR. Ludzie migrowali do miast, gdzie umierali z głodu na ulicach. Ci, którzy pozostawali na wsi, szukali pożywienia w kołchozach. Do historii przeszło prawo, potocznie nazywane „dekretem pięciu kłosów”, według którego za zerwanie już takiej liczby groziła kara śmierci.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - oprac. jac