Zapisane na później

Pobieranie listy

Ukradziona modlitwa

Jedna z izraelskich gazet wydrukowała tekst modlitwy, którą jeden z kandydatów na amerykańskiego prezydenta zgodnie z żydowską tradycją umieścił na karteczce w Ścianie Płaczu.

ks. Artur Stopka, redaktor naczelny portalu wiara.pl

|

GN 31/2008

dodane 01.08.2008 11:21

Podejrzliwość wobec mediów i polityków podsuwa przypuszczenie, że był to sprytny zabieg marketingowy, wymyślony przez sztab kandydata. Okazało się jednak, że nie. Karteczkę po prostu ktoś ukradł i zaniósł do redakcji dziennika. A gazeta, niewiele myśląc, tekst wydrukowała.

Nic dziwnego, że w tej sytuacji sprawujący opiekę nad Ścianą Płaczu rabin Shmuel Rabinowitz oświadczył: „Ten świętokradczy czyn domaga się ostrego potępienia i jest desakralizacją tego świętego miejsca”. Pełen oburzenia rabin przypomniał, że „wiadomości umieszczone w Murze Zachodnim pozostają między człowiekiem a jego Stwórcą”, dlatego niedopuszczalne jest ich czytanie lub używanie w jakikolwiek sposób. A izraelska prokuratura wszczęła śledztwo przeciwko gazecie i wezwała Izraelczyków do jej obywatelskiego bojkotu.

Nie wiadomo, co gorsze. Czy kradzież, której dokonał żydowski student, kierując się niechęcią do kandydata na prezydenta USA, czy publikacja wykradzionej modlitwy przez codzienną gazetę. Obydwa czyny potwierdzają, że zdominowany przez środki przekazu świat ma dziś duże problemy z poszanowaniem tego, co święte, niezależnie od religii. Dla medialnej sensacji przecież we Włoszech nie cofnięto się nawet przed łamaniem tajemnicy spowiedzi. Na szczęście świętokradcy nie na długo zostają „bohaterami”. Szybko idą w zapomnienie. W niesławie.

Czytaj codzienne komentarze w portalu Wiara.pl

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..