Pan Cogito i multimedia

Warszawa. Kulminacyjny punkt obchodów Roku Zbigniewa Herberta (na zdjęciu) będzie miał miejsce 27 lipca. W przeddzień 10. rocznicy śmierci poety widzowie zgromadzeni na placu Krasińskich zobaczą spektakl multimedialny.

Impreza rozpocznie się o godz. 21.30. Najpierw na 3 ekranach publiczność obejrzy instalację „Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz”. Komentarzem do cyklu zdjęć wybitnego fotografa Chrisa Niedenthala, ukazujących Polskę lat 70. i 80., będą wiersze z tomu Herberta „Pan Cogito”, czytane przez Ewę Dałkowską. – To nowe odczytanie słów Zbigniewa Herberta, poza obowiązkowością lektur szkolnych, nie może się odbyć bez użycia środków bliskich obecnemu pokoleniu ludzi młodych. A więc słowo połączone z obrazem i dźwiękiem – zapowiadają organizatorzy z Biblioteki Narodowej.

15 minut później goście obejrzą unikatowy wywiad telewizyjny z 1972 roku, który przeprowadził z poetą Aleksander Małachowski. Wreszcie na godz. 22.00 zaplanowano widowisko multimedialne „Rekonstrukcja poety”, na podstawie dramatu Zbigniewa Herberta z 1958 roku. Wezmą w nim udział: Andrzej Chyra, Jan Peszek, Maja Ostaszewska i Rafał Fudalej. O oprawę muzyczną zadbają Leszek Możdżer i Robert Piotrowicz.

– „Rekonstrukcja poety” to utwór napisany dla radia. W radiu Herbert posłużył się tym, co dziś nazywamy „samplingiem”. Za pomocą montażu z fragmentów tekstu, wierszy, słuchacz konstruuje sobie obraz Homera, poety – człowieka niejednoznacznego, który nie jest faryzeuszem jednej tezy, człowieka walczącego ze sobą, człowieka poszukującego, który rozszerza granice form i znaczeń. Zrekonstruowany Homer przybliża nas do Herberta – mówi reżyser spektaklu Marcin Liber.

Podczas wydarzenia będzie można nabyć publikacje związane z Herbertem oraz pamiątkowe, bibliofilskie wydanie „Rekonstrukcji poety”. Wstęp jest wolny.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - oprac. Szymon Babuchowski