Jerozolima ma nowego patriarchę

Ziemia Święta. 21 czerwca po blisko 20 latach abp Michel Sabbah ustąpił z urzędu łacińskiego patriarchy Jerozolimy.

Jego następcą Benedykt XVI mianował dotychczasowego arcybiskupa koadiutora Jerozolimy – Fouada Twala. Nowy zwierzchnik katolików łacińskich w Ziemi Świętej i na Cyprze urodził się w 1940 r. w miejscowości Madaba, w Jordanii. W wieku 19 lat wstąpił do wyższego seminarium patriarszego w Beit-Dżala. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1966 r.

Był proboszczem w palestyńskich miastach Ramal-lah, Irbed i Mahatta. Na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim studiował prawo kanoniczne. Po ukończeniu Papieskiej Akademii Kościelnej, kształcącej dyplomatów watykańskich, pracował w nuncjaturach w Hondurasie, Niemczech i Peru oraz w Radzie ds. Publicznych Sekretariatu Stanu. W 1992 r. Jan Paweł II mianował go biskupem prałatem Tunisu, a w 1995 r. wyniósł do godności arcybiskupa. W 2005 r. Benedykt XVI mianował go koadiutorem Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy.

Patriarchat Łaciński Jerozolimy powstał w 1099 r. Gdy miasto podbili wyznawcy islamu, patriarchowie urzędowali w Acre. W 1291 r. i to miasto wpadło w ręce muzułmanów. Wówczas patriarchowie przenieśli się na Cypr, a stamtąd w 1374 r. do Rzymu. Oznaczało to kres tego urzędu. Przywrócił go Pius IX w 1847 r. Obecnie Patriarchat Łaciński obejmuje swym zasięgiem Izrael, Autonomię Palestyńską, Jordanię i Cypr. Na obszarze tym mieszka ok. 80 tys. katolików, skupionych w 65 parafiach, w których pracuje niespełna 90 kapłanów diecezjalnych i 160 zakonnych oraz ponad 1,1 tys. sióstr zakonnych

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - oprac. ma