Promocja na końcu świata

Na dniach skupienia dla księży nieraz o profesjonalizmie mówię. Wydaje mi się bowiem, że jest on przedłużeniem wiary

Nie wiecie, gdzie jest Michałkowa? Ja do niedawna też nie wiedziałem. Spędzałem w pobliżu czas wakacyjnej wycieczki z moimi ministrantami. Na jeden wieczór młodzież dała mi wolne i zobaczyłem Michałkową. Pięknie tam, choć koniec świata. Mieszka tam jeden z kolporterów naszego „Gościa”. Z widokiem na Wielką Sowę, na werandzie i rześkim powietrzu, jakiego redakcja w Katowicach nigdy mieć nie będzie, posiedzieliśmy przy rozmowie o sprawach wszelakich. Felietonista i kolporter są sobie potrzebni jak wierzch i podszewka. Cóż by kolportował ten, gdyby nie napisał tamten? Pośrodku jest oczywiście cały łańcuch ludzi, instytucji, firm.

Dość skomplikowana maszyna ta nasza gazeta. Na pożegnanie dostałem pięć świeżych „Gości”, by rozdać w ośrodku, gdzie mieszkamy. Co i uczyniłem. Byłem zaskoczony, że zaskoczyłem obdarowanych. Wiedzieli, żem ksiądz, wiedzieli, że piszę do katolickiego tygodnika. Ale czegoś nie wiedzieli. „Oo! To takie duże pismo! I jak wydane. Papier, druk”. Komuś przypomniał się „szary i siermiężny” „Gość” sprzed lat. Ktoś inny skomentował: „Wydany jak »Polityka«”. Pospieszyłem z wyjaśnieniem, że tylko „Polityka” wyprzedza nas w ilości sprzedawanych egzemplarzy, a za nami są dopiero inni. Nie wiem, czy uwierzyli, ale znowu było zaskoczenie. Tym bardziej że widzieli moją „legitymację ze zdjęciem” na 35. stronie. Promocja na końcu świata – pomyślałem sobie.

Choć to nie do końca prawda, bo część obdarowanych była z Warszawy. Nie wiem, czy sprzedaż w stolicy wzrośnie z tego powodu. Wolno przypuszczać, że najwyżej o dwa egzemplarze. Ale też i koszt promocji nie był wielki. Nie o to zresztą chodzi. Dla mnie ważna była obserwacja owego zaskoczenia. Odebrałem je jako komplement, może trochę w stylu: Popatrzcie, kościelne, a ładne i porządnie zrobione. A chodziło nie tylko o zewnętrzną szatę naszego tygodnika, ale i o ciekawą zawartość. Właśnie takiego określenia ktoś użył: „ciekawa zawartość”. Gdyby więcej religijnych, kościelnych, katolickich inicjatyw, przeróżnych inicjatyw, kojarzone było jako dobrze zrobione, ciekawe, ładne, uśmiechnięte... A jak znam życie, to nasze, także kościelne, w wielu dziedzinach brakuje nam właśnie profesjonalizmu. Dlatego na dniach skupienia dla księży nieraz o profesjonalizmie mówię. Wydaje mi się bowiem, że jest on przedłużeniem wiary.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Tomasz Horak, proboszcz wiejskiej parafii Nowy Świętów

Agata Puścikowska

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 r. redaktor warszawskiej edycji „Gościa”, a od 2011 dziennikarz działu „Polska”. Autorka felietonowej rubryki „Z mojego okna”. A także kilku wydawnictw książkowych, m.in. „Wojenne siostry”, „Wielokuchnia”, „Siostra na krawędzi”, „I co my z tego mamy?”, „Życia-rysy. Reportaże o ludziach (nie)zwykłych”. Społecznie zajmuje się działalnością pro-life i działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych. Interesuje się muzyką Chopina, książkami i podróżami. Jej obszar specjalizacji to zagadnienia społeczne, problemy kobiet, problematyka rodzinna.

Kontakt:
agata.puscikowska@gosc.pl
Więcej artykułów Agaty Puścikowskiej