Religia braku religii

Myśl wyrachowana: Wszyscy chodzą na jakąś religię. Tylko katechetów mają różnych.

Należy całkowicie usunąć religię ze szkół. Taki pomysł zgłosili na łamach „Gazety Wyborczej” dwaj nauczyciele z warszawskiego Wielokulturowego Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia. Pomysł nienowy, bo za komuny nawet doczekał się realizacji. Nowa jest za to argumentacja: z powodu religii uczniowie są „pozbawiani wiedzy o różnorodności odpowiedzi etycznych”. I dalej: „Głównym powodem, dla którego trzeba domagać się usunięcia religii ze szkół, jest to, że treści przekazywane na katechezach nie są wcale wiedzą, lecz treścią podaną do wierzenia”. Jako przykład tych treści autorzy podają termin „cywilizacja śmierci”, który oznacza „propagowanie prezerwatyw na terenach zagrożonych AIDS, przyznawanie praw związkom osób tej samej płci czy zapłodnienie in vitro”. Twierdzą, że to nielogiczne, bo przecież te rzeczy służą życiu człowieka.

Nie byłem pewien, czy wzmocnienie pozycji religii w szkole jest potrzebne, ale ten artykuł mnie przekonał, że tak. Gdyby ze szkół wycofano katechezę, znikłaby poważna przeszkoda w głoszeniu tam dowolnych „różnorodności”, podawanych – tak, tak! – do wierzenia. Bo czym, jeśli nie laickim dogmatem, jest założenie, że nie wierność służy życiu, tylko prezerwatywa? A czym jest twierdzenie, że homoseksualizm to norma i człowiek się z tą skłonnością rodzi? Przeczące temu świadectwa ozdrowieńców nic nie pomogą, bo laiccy dogmatycy przeciw faktom mają coś świętego – święte oburzenie. Do wierzenia się podaje, że dziecko przed urodzeniem nie jest człowiekiem, więc można je zabić albo zmontować w probówce.
W zetknięciu z rzetelną wiedzą takie tezy są nie do obrony, dlatego trzeba odciąć ludzi od tej wiedzy i nafaszerować ich miksturą ignorancji i złej woli.

Może autorzy tekstu nie chodzili na religię i dlatego nie wiedzą, że tam używa się rozumu, a nie tłuczka do głowy. W takim razie proszę przygotować się na szok: w chrześcijaństwie nie ma niczego, co byłoby sprzeczne z rozumem. Za wszystkim stoją racjonalne argumenty i jeśli kogoś śmieszą, to zazwyczaj dlatego, że ich nie zna.

Kłopot w tym, że wiedza religijna przeszkadza interesom wielu lobby. Ludzie szczerze wierzący odrzucają dogmat równorzędności „odpowiedzi etycznych”, a przez to nie są dobrymi konsumentami. Nie wszystko kupią, no i kasa lobbystów na tym cierpi. Chrześcijan należy więc przedstawić jako wrogów nauki i postępu. Trudno to jednak skutecznie zrobić, kiedy oni mają możliwość systematycznego mierzenia się z takimi zarzutami. Ciężko w tych warunkach urządzać w szkole pokazy naciągania prezerwatyw na banany albo instruować, jak się „to robi” we dwóch albo we dwie.

Do tego się jednak dąży pod pozorem walki o jakoby zagrożoną wolność przekonań. Ale bez złudzeń – nie ma i nie będzie szkół „neutralnych światopoglądowo”. Szkoła, w której zabraknie wiedzy religijnej, uczyni religię z czegokolwiek – choćby z „wielości odpowiedzi etycznych”.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak