Pamięć o klęsce i zwycięstwie

Oświęcim jest miejscem, którego nie można tylko zwiedzać. Trzeba tu pomyśleć z lękiem o tym, gdzie leżą granice nienawiści. Okrągłe rocznice historyczne stanowią dobrą okazję do poszerzenia naszej wiedzy o historii, do ożywienia pamięci starszego pokolenia i wzbudzenia zainteresowania młodych faktami i wydarzeniami nieznanymi im z doświadczenia, a mającymi znaczenie dla wszystkich.

Rok rocznic
W roku 2004 do najważniejszych dla Polaków rocznic należało 60-lecie Powstania Warszawskiego, a także krwawych walk partyzanckich o niepodległość, toczonych od wiosny do jesieni 1944 r. na terenie niektórych województw ówczesnej Rzeczypospolitej przez Armię Krajową. Wspominaliśmy udział Polaków w zwycięskim boju o Monte Cassino i udaną ofensywę aliancką na zachodzie Europy, która zapoczątkowała ostatni etap strasznej wojny. Za rocznicę o szczególnym znaczeniu w tym roku można uznać 60-lecie wyzwolenia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady Auschwitz-Birkenau.

27 stycznia 1945 r. kilka tysięcy umierających z głodu i chorób ludzi odzyskało wolność. W obozie znaleziono ok. 650 ciał więźniów zastrzelonych przez esesmanów lub zmarłych w ostatnich godzinach istnienia obozu. Dziś już wiadomo, że plan utworzenia tego obozu powstał na przełomie 1939 i 1940 roku. Jego celem było psychiczne złamanie Polaków. Pierwszy transport polskich więźniów politycznych – 728 mężczyzn z więzienia w Tarnowie – przybył do obozu 14 czerwca 1940 r. Potem były kolejne – z Wiśnicza Nowego, ze Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. W sierpniu i wrześniu 1940 r. osadzono w Oświęcimiu około 3500 polskich więźniów politycznych z Warszawy. W obozie panowały straszne warunki, wielu więźniów umierało, a ich ciała palono w niewielkim krematorium.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Władysław Bartoszewski, historyk, były minister spraw zagranicznych