Warszawa. Polacy za granicą, młodzież, statut Konferencji Episkopatu Polski, relacja państwo – Kościół, problemy społeczne i media publiczne to najważniejsze tematy, którymi zajęli się polscy biskupi podczas dwudniowego 343. Zebrania Plenarnego KEP.
Gośćmi obrad byli zagraniczni biskupi, w tym kard. Cormac Murphy- -O’Connor, przewodniczący Konferencji Episkopatu Anglii i Walii. Jego wypowiedź sprzed kilku miesięcy o potrzebie integracji polskich katolików w Wielkiej Brytanii z lokalnym Kościołem wywołała wiele kontrowersji. Kard. Murphy-O’Connor nie mówił już o integracji, lecz o asymilacji i zapewniał, że rozumie, dlaczego Polacy pracujący za granicą chcą zachować swoją tradycję kościelną. Ta sprawa zbiegła się ze zmianą delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji – został nim bp Zygmunt Zimowski.
Sporo uwagi biskupi poświęcili duszpasterstwu młodzieży. Nie tylko przyjęli dokument programowy, ale również wybrali Radę ds. Duszpasterstwa Rodziny o bardzo mocnym składzie.
Biskupi przyjęli znowelizowany statut KEP. Jeśli zyska on aprobatę Stolicy Apostolskiej, znacznie wzmocniona zostanie pozycja biskupów diecezjalnych. Poszerzona też zostanie Rada Stała Episkopatu, wyraźne będą określone obowiązki Prymasa Polski, a członkami rad i komisji Episkopatu będą nie tylko biskupi, ale również księża i świeccy.
Biskupi podkreślili znaczenie publicznych mediów dla kultury i zachowania tożsamości Polaków, nie wypowiedzieli się jednak na temat sposobu ich finansowania.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W Polsce - oprac. ks. Artur Stopka