Edukacja. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje nowelizację rozporządzenia dotyczącego uprawnień nauczycieli szkół prowadzonych przez tzw. kościelne osoby prawne.
Zmiana przepisów spowoduje, że nauczyciele zatrudnieni w szkołach katolickich będą mogli dokształcać się na takich samych warunkach jak nauczyciele ze szkół publicznych. Będą zatem mogli otrzymywać dotacje na podnoszenie kwalifikacji z budżetów wojewodów oraz budżetu MEN. Do tej pory z takiego dofinansowania korzystali jedynie nauczyciele pracujący w szkołach publicznych. Projekt nowelizacji rozporządzenia przewiduje również, że nauczyciele ze szkół prowadzonych przez podmioty kościelne będą mogli otrzymywać nagrody pieniężne od wojewodów i od ministra edukacji.
Czy taka nowelizacja jest konieczna? KAI poprosiła o opinię w tej sprawie przewodniczącego Rady Szkół Katolickich ks. Sylwestra Jeża. Według niego także zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami szkoła może się ubiegać o dofinansowanie kształcenia podyplomowego nauczyciela przez samorząd.
Przewodniczący Rady Szkół Katolickich przypomniał, że szkoły katolickie, choć są placówkami niepublicznymi, posiadają uprawnienia szkół publicznych. – Z punktu widzenia prawa nie różnimy się niczym od szkół publicznych – zapewnił ks. Jeż. W Polsce jest ok. 490 szkół katolickich, które zatrudniają prawie 7 tys. nauczycieli.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W Polsce