Zapisane na później

Pobieranie listy

Chrystus na poziomie 1030

Katowice. 1 i 2 grudnia w parafiach Rudy Śląskiej odbyły się pierwsze pogrzeby górników, którzy zginęli w kopalni „Halemba”.

W Polsce

|

GN 50/2006

dodane 11.12.2006 13:28

3 grudnia, w przeddzień święta ku czci patronki górników św. Barbary, w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla odbyła się Msza żałobna w intencji górników poległych w tym roku w wypadkach w kopalniach. W liturgii, której przewodniczył metropolita katowicki abp Damian Zimoń, wspominano szczególnie 23 górników, którzy zginęli w niedawnej katastrofie w kopalni „Halemba”.

W uroczystości uczestniczyło prawie 5 tys. osób. Pierwsze ławki zajęli członkowie rodzin poległych oraz przedstawiciele rządu, z premierem Jarosławem Kaczyńskim na czele, i władze samorządowe. Z Krakowa przybył pochodzący ze Śląska kard. Stanisław Nagy. Razem z osieroconymi podczas ostatniej tragedii rodzinami przyjechali ich proboszczowie. W homilii abp Damian Zimoń mówił m.in. o chrześcijańskiej nadziei, która nie ginie wraz ze śmiercią. – Możemy zapytać, czy Pan Bóg był w ten tragiczny wtorek w kopalnianym chodniku na poziomie 1030 m, wśród tych 23 górników? Tak, On był z nimi – zapewnił.

Po Eucharystii rodziny ofiar z Halemby zaproszono na posiłek i spotkanie z premierem w siedzibie Caritas Archidiecezji Katowickiej. Podczas tego kameralnego spotkania premier zapewnił wdowy i dzieci osierocone przez zmarłych tragicznie górników, że rząd uczyni wszystko, by na przyszłość nie dopuścić do podobnych tragedii. „To wielkie nieszczęście, które was spotkało, jest także naszym nieszczęściem.

To nieszczęście obciąża nas, ale jest też powodem intensywnego działania zmierzającego do tego, by wyjaśnić okoliczności wypadku. Chcemy dojść do prawdy. Nie chodzi tu tylko o tych, którzy zawinili. Przede wszystkim chcemy wyciągnąć wnioski odnoszące się do sytuacji w tej kopalni, ale i w innych kopalniach, by niebezpieczeństwo związane z pracą górnika było mniejsze” – powiedział premier, zwracając się szczególnie do osieroconych rodzin.

Maria Sobota, wdowa po zmarłym tragicznie górniku, w imieniu rodzin podziękowała wszystkim, którzy w ciężkich dniach przyszli im z pomocą. Podziękowała za ofiary pieniężne i każdą formę pomocy. A premier zapewnił, że poszkodowani nie zostaną sami ze swoim cierpieniem i że „pamięć ta będzie obejmować wszystkie wymiary ludzkiej egzystencji”.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..