Białystok. Dwaj kardynałowie, 30 arcybiskupów i biskupów z Polski i z zagranicy, przedstawiciele Kościołów prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego i chrześcijan baptystów oraz Tatarów polskich i rady Romów uczestniczyli 16 listopada w ingresie metropolity białostockiego abpa Edwarda Ozorowskiego do katedry pw. Wniebowzięcia NMP.
Szczególnym gościem był kard. Henryk Gulbinowicz, który przed 27 laty konsekrował bpa Ozorowskiego. Uroczystość odbyła się na zakończenie Nowenny Opieki Matki Miłosierdzia, patronki archidiecezji białostockiej.
Historyczny pastorał arcybiskupów wileńskich i białostockich nowemu arcybiskupowi przekazał nuncjusz apostolski. Przywiózł go do Białegostoku abp Romuald Jałbrzykowski, metropolita wileński, w 1945 r. wygnany z Wilna. Abp Józef Kowalczyk wprowadził abpa Ozo-rowskiego na katedrę metropolitów białostockich. „Przyjmuję to papieskie wezwanie jako syn tej ziemi i brat tego ludu.
Tu się urodziłem, tu kończyłem szkoły, przyjąłem święcenia kapłańskie i tu od 27 lat pracuję jako biskup” – powiedział w homilii nowy metropolita białostocki. „Na tę nominację oczekiwaliśmy również i my, wierni Kościoła prawosławnego” – szczerze wyznał uczestniczący w ingresie prawosławny bp Jakub, zwracając uwagę na polepszające się w ostatnich latach relacje katolicko-prawosławne na Białostocczyźnie.
Ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej przekazał nowemu metropolicie białostockiemu prezent od prawosławnego metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy – ikonę Trójcy Świętej. Od siebie podarował lampkę, która zgodnie ze wschodnią tradycją zawsze płonie przed ikoną jako symbol modlitwy wierzącego.
Na zakończenie uroczystości abp Ozorowski zawierzył siebie i archidiecezję białostocką Matce Bożej Miłosierdzia.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W Polsce