Warszawa. 16 kwietnia uczczono 65. rocznicę zbrodni katyńskiej. W katedrze polowej w Warszawie Mszy św. przewodniczył bp polowy WP Tadeusz Płoski.
W kaplicy katyńskiej złożono urnę z przedmiotami oraz szczątkami oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej, odnalezionymi podczas ekshumacji w Charkowie, Katyniu i Miednoje, przekazanymi przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W homilii bp Płoski podkreślił, że nie wolno zniekształcać prawdy o wydarzeniach z 1940 r. „Zbrodnia katyńska jest bezprzykładnym ludobójczym mordem dokonanym na bezbronnych jeńcach wojennych, pogwałceniem najbardziej elementarnych zasad prawa i moralności” – powiedział.
W programie obchodów znalazła się także uroczysta zmiana wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz Apel Poległych pod warszawskim pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. W Pałacu Prezydenckim odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych osobom, które przyczyniły się do ujawnienia i wyjaśnienia zbrodni katyńskiej.
W kwietniu i maju1940 r. NKWD rozstrzelało ponad 22 tys. Polaków, wziętych do niewoli po agresji Armii Czerwonej na Polskę w 1939 r. Wśród zamordowanych byli oficerowie, policjanci, lekarze, profesorowie i duchowni. Władze ZSRR dopiero w 1990 r.przyznały, że zbrodni katyńskiej dokonało NKWD. Wcześniej oskarżały o to niemieckich okupantów. Rosyjska prokuratura wojskowa nie uznała mordu za ludobójstwo, stwierdzając jednocześnie, że sprawa się przedawniła i że nie przekaże większości dokumentów, związanych ze zbrodnią.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W Polsce