Sieć z zakupami

Ponad połowa Polaków surfujących w Internecie chociaż raz zrobiła zakupy w internetowym sklepie. Jedna trzecia robi to stale. Bez wychodzenia z domu, na spokojnie, z dostawą do mieszkania, a co ważne... często o wiele taniej.

W ubiegłym miesiącu kupiłam w sklepie internetowym pralkę – mówi Alina Śledzińska z Warszawy. – Najpierw znalazłam stronę, na której porównuje się ceny tego samego produktu w różnych sklepach internetowych. Odpadło mi więc chodzenie i szukanie, gdzie pralkę mogłabym kupić najtaniej. Wybrałam sklep, w którym pralkę sprzedawano w średniej cenie, ale za to dowóz był gratis. W sumie kupiłam ją o 250 zł taniej niż w markecie ze sprzętem AGD.

Zakupy w kapciach
Dla klientów to sama wygoda: nie trzeba szukać miejsca do parkowania, przeciskać się między półkami, stać w kolejce do kasy… Wieczorem, przy komputerze, popijając herbatkę, ogląda się oferty wielu sklepów, klika w koszyk i robi zakupy. Sklepy otwarte są przez całą dobę, siedem dni w tygodniu i bez przerw na inwentaryzację. Na dodatek zakupy same przyjadą do domu.

Sklepy internetowe są konkurencyjne w stosunku do tradycyjnych, bo nie muszą wynajmować drogich, dużych pomieszczeń, zatrudniać sprzedawców, kasjerów, ochrony… Dlatego można w nich kupować średnio o 10–20 proc. taniej. Zdarza się, że równie dobry towar uda się kupić za połowę ceny. Tak jak w normalnych sklepach, w internetowych również trafimy na promocje, wyprzedaże, obniżki cen, specjalne rabaty dla stałych klientów. W wielu można targować cenę. Na internetowych aukcjach można z kolei towary licytować. Największy w Polsce internetowy serwis aukcyjny Allegro.pl ma ponad 3 mln zarejestrowanych użytkowników, a miesięcznie odwiedza go połowa polskich internautów.

Ponieważ także w sieci trwa zacięta walka o klienta, wiele sklepów kusi dodatkowymi akcesoriami dodawanymi na przykład do aparatów fotograficznych, rowerów, komputerów. Sieć jest wymarzonym miejscem dla kolekcjonerów i wymagających klientów, bo wyszukają w niej unikaty nie do zdobycia w realu. Bez problemu też można spełnić różne zachcianki: zamówić koszulkę z wybranym logo, kalendarz z autorskimi zdjęciami, kubek ze specjalnym nadrukiem, albo wysłać pod wskazany adres oryginalny, ładnie zapakowany prezent.

Najczęściej jednak przez Internet kupujemy sprzęt komputerowy i jego części, oprogramowanie, telefony komórkowe, książki, płyty, kasety. Czyli to, co nie wymaga obejrzenia, przymierzenia, sprawdzenia jakości. Kolejne miejsca zajmują: kosmetyki i produkty zdrowotne, gry komputerowe. Ale coraz częściej w e-sklepach szukamy ubrań, biletów, a także artykułów spożywczych. W sieci kupimy gazetę w wersji elektronicznej, posłuchamy radia i na przykład zamówimy leki.

– Nie wystarczy po prostu mieć sklep, liczy się także pomysł na produkt. Jedną z szans na powodzenie w e-biznesie jest znalezienie niszy rynkowej, a następnie wyjście naprzeciw wymaganiom klientów z ofertą „szytą na miarę” – mówi Sylwia Szmalec z firmy Gemius, śledzącej rozwój e-biznesu.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Joanna Jureczko-Wilk